piątek, 6 maja 2011

Rady dla maturzystów

,,Nowiny24" prezentują 8 rad, jak powalić komisję maturalną na kolana: 

1. Odpowiedz na trzy ważne pytania

- Nie ma co się oszukiwać. Podstawą świetnej prezentacji maturalnej jest merytoryczne przygotowanie do tematu. Gdy materiał jest już opanowany, należy spróbować odpowiedzieć sobie na 3 ważne pytania: co? kto? jak? Po pierwsze, trzeba określić najistotniejsze punkty wystąpienia, wokół których zbuduje się całą prezentację.
- Nie przesadzaj z ilością wątków, bo żaden z nich nie zostanie zapamiętany i należycie omówiony. Lepiej dokładnie omówić 3 - 5 zagadnień niż pobieżnie 10.

2. Mów do komisji, a nie do siebie

- Pamiętaj, że będziesz mówić do komisji, która zna temat i oczekuje od ciebie określonej wiedzy. Jeśli chcesz ją pozytywnie zaskoczyć, musisz do podstawowej wiedzy na temat prezentacji dołożyć coś od siebie. Nauczyciele cenią własne przemyślenia maturzystów, a więc oprócz opinii krytyków literackich dołóż własną refleksje - to pozwoli ci się wyróżnić – podpowiada dr Anna Hełka.

3. Okaż komisji szacunek

Okaż go poprzez elegancki, klasyczny strój i fryzurę. Pamiętaj o grzecznym przywitaniu się.

4. Zacznij np. anegdotą

Jak przygotować i zaprezentować temat i siebie, jako osobę kompetentną?                      
- Wystąpienie, tak jak dobry film, powinno mieć przykuwający uwagę początek, harmonijny środek oraz zapadające w pamięć zakończenie – podpowiada specjalista. Zacznij więc prowokującym zdaniem, anegdotą lub ciekawostką audiowizualną, która przebudzi komisję i zachęci do słuchania.                         
- Przećwicz dobrze początek wystąpienia, jeśli będziesz się czuł dobrze na starcie, gładko dotrzesz do mety – radzi psycholog.

5. Ćwicz przed lustrem

Główną część wystąpienia podziel na 3-5 bloków tematycznych. Powiedz, o czym będziesz po kolei mówił. Podsumowuj każdą część jednym zdaniem.                           
- Przechodź płynnie od jednej części do drugiej, jakbyś prowadził program śniadaniowy w telewizji. Staraj się łączyć wiedzę i fakty z własnymi odczuciami. Wzbogacaj prezentację o ciekawe cytaty, zestawienia podobieństw i kontrastów lub odwołania do kultury masowej – znanego filmu, spektaklu, itp. Na koniec odnieś się wizualnie lub słownie do początku wystąpienia lub zakończ dowcipną puentą.

6. Moduluj ton głosu

Staraj się mówić dość głośno i wyraźnie, ale nie krzycz. Moduluj ton głosu, akcentując najważniejsze elementy.                                                                                          - Pamiętaj, że jeśli mówisz dość szybko, to sprawiasz wrażenie osoby dobrze przygotowanej i kompetentnej, ale nie mów zbyt szybko, aby wszystko było zrozumiałe.

7. Mów krótkimi zdaniami

Staraj się mówić krótkimi zdaniami, dzięki czemu unikniesz ryzyka zaplątania we własnej wypowiedzi. Używaj dużej liczby czasowników i przymiotników, to doda tempa i ubarwi wypowiedź.                                - Umiejętnie użyj pauzy, jeśli chcesz zaintrygować, kiedy potrzebujesz przerwy, by opanować emocje lub gdy coś zdekoncentrowało komisję – podpowiada psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

8. Nie bój się żartować

Zwłaszcza, jeśli się pomylisz. Spróbuj obrócić to wtedy w żart. Nie bój się humoru w prezentacji. Nauczyciele z komisji też lubią się pośmiać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz