piątek, 9 listopada 2012

Ustawa śmieciowa

Zostało osiem miesięcy do całkowitego wdrożenia nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów. Obowiązek podpisania umowy z firmą wywozową przejmie gmina, która wyłoni w konkurencyjnym przetargu firmy, które będą odbierać odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości. Dzięki temu nie będzie „opłacać się” wyrzucanie odpadów do lasu. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy gminy uiszczać będą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni płacą mniej – obowiązkowo. Zastępca przewodniczącej Rady Gminy Adam Przesmycki podrzucił pomysł, aby na moim blogu zapytać mieszkańców, jak widzą zasady naliczania nowych opłat.
Czy naliczanie lepsze byłoby od powierzchni mieszkania, od osoby, od gospodarstwa domowego czy np. od zużycia wody? Każda z metod ma wady i zalety, i żadna z nich nie będzie satysfakcjonująca dla wszystkich. Przed wprowadzeniem opłat najlepsze byłyby konsultacje społeczne, ale jak to jest z konsultacjami, niby są, ale nikt o nich nie słyszał. Tutaj każdy może zabrać głos i wyrazić swoją opinię.
ZALETY 
Po pierwsze, odbiór wszystkich śmieci za jedną stawkę.
Po drugie, niższe rachunki dla osób segregujących odpady.
Po trzecie zaś, brak konieczności zawierania samodzielnie umów z firmą zajmującą się wywozem odpadów, bo zajmie się tym gmina.

WADY
Możliwy wzrost opłat za odbiór śmieci (w zależności od rozstrzygnięcia przetargu przez gminę).

OPŁATY
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostaną określone uchwałą rady gminy i będą jednakowe dla wszystkich mieszkańców. W ten sam sposób gmina ustali sposób świadczenia usług w zakresie odbierania i gospodarowania odpadami. Opłata będzie zawierała koszty zbierania, odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania.
WYWÓZ
To gmina w drodze przetargu wybierze przedsiębiorcę, który na jej terenie zajmie się wywozem odpadów. Oznacza to brak indywidualnych umów zawieranych przez poszczególnych mieszkańców. Władze gminy mogą jednak zdecydować, iż umowy na odbieranie odpadów komunalnych będą zawierały działające na jej terenie firmy.

WDRAŻANIE NOWYCH PRZEPISÓW

1 stycznia 2013 r. – zaczynają obowiązywać nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Do tego czasu gminy są zobowiązane podjąć uchwały w sprawie stawek opłat, szczegółowych zasad ich ponoszenia, wzoru deklaracji i terminu złożenia pierwszych deklaracji.Od tego dnia powinna zacząć się kampania edukacyjno-informacyjna, mająca na celu zapoznanie właścicieli nieruchomości z obowiązkami wynikającymi z uchwał.
1 stycznia 2013 r. – przedsiębiorcy, którzy przed wejściem w życie ustawy działali na podstawie zezwoleń są obowiązani uzyskać wpis do rejestru.
31 marca 2013 r. – upływa termin złożenia przez gminy pierwszych sprawozdań do Marszałka Województw.
1 lipca 2013 r. – nowy system zaczyna funkcjonować - uchwały rad gmin wchodzą w życie, gminy zaczynają pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości i w zamian zapewniają świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Do tego czasu muszą zostać rozstrzygnięte przetargi na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości i muszą być podpisane umowy między gminą, a przedsiębiorcami.

82 komentarze:

  1. Polecam informacje na ten temat:
    http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/gminne-klopoty-smieciowe,40730.html

    OdpowiedzUsuń
  2. "Zastępca przewodniczącej Rady Gminy Adam Przesmycki podrzucił pomysł, aby na moim blogu zapytać mieszkańców, jak widzą zasady naliczania nowych opłat."
    Fajnie to świadczy o funkcjonowaniu urzędu i Rady Gminy, a szczególnie o przepływie informacji. Gratulacje. po czternastu latach...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy sam fakt, że coś takiego się zamieszcza na blogu (no bo gdzie?), to problem, czy dobre rozwiązanie?

      Usuń
  3. Czyli za którą formą naliczania opłat opowiada się Pan/Pani, bo tego chyba dotyczą powyższe informacje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od tego jest Komisja Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego, Ochrony Środowiska oraz Samorządności. To ona powinna się tym zająć. Według mnie to od osoby, ale jak traktować domy na działkach, gdzie ktoś mieszka tylko latem.

      Usuń
    2. Od domu na działkach nie powinno się naliczać, bo smieci raczej zabiera się do stałego miejsca ich "zakontraktowania", czyli do miejsca stałego zamieszkania. Po działkach chyba nie jeżdżą smieciarki, co? a jeżeli jest jakiś kontener zbiorczy, to działkowicze robią dodatkową składkę i już, prawda?
      Może się mylę.
      Powinno być od łebka. Ilość "łebków" da się raczej jakoś obliczyć chyba. Gości przecież nie doliczamy, bez przesady już.

      Usuń
    3. No niby nie, ale później przy drogach stoją worki. Ale pomysł też dobry

      Usuń
    4. Bardzo proszę, by radni pochylili się nad tematem ogródków działkowych, domów letniskowych i zastanowili sie nad prawną możliwością opodatkowania. Cześć ludzi, którzy nie są mieszkańcami gminy przebywa na terenie gminy od kwietnia do października. Produkują przecież śmieci komunalne i zielone organiczne. I raczej tych śmieci nie zabierają do swojego miejsca stałego "zakontraktowania" powiedzmy w Warszawie.

      Usuń
    5. No właśnie, ciekawe jak to jest rozwiązane?
      A jak jest ze3 sprawą śmieci przy chodnikach i drogach? Czym bliżej sklepu, tym gęściej. Pociechy wracające ze szkoły, a również ich rodzice wracający ze sklepu, tudzież na spacerze będący, najczęściej nie trudzą się zaniesieniem śmiecia do domu, tylko rzucają na pobocze. I tak leżą tam puszki, opakowania po słdyczach, kartoniki, buteleczki, patyczki od lodów, pety. Słowem syf nie do opisania. Stwierdzam, że ta kultura przechodzi na zasadach dziedziczenia. Idzie tatuś, rzuca. Za nim dziecię i też rzuca. Tłumaczenie w szkole nie pomaga. Wyjdą raz w roku i udają, że sprzątają świat. :DDD

      Usuń
    6. Kultura osobista i wychowanie z reguły parami chodzą.

      Usuń
    7. Domy na działkach powinny płacić roczny ryczałt, nie miesięczny

      Usuń
  4. Albo co w sytuacji gdy zameldowanych w mieszkaniu jest więcej osób niż faktycznie przebywa, lub odwrotnie - zameldowana jedna osoba, mieszkających np.5? To przecież częste przypadki.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z marszu trudno się do tego odnieść. Jednak ze względu na "kompatybilność: funkcji życiowych każdego człowieka w stosunku do miejsca , w którym żyje najbardziej logiczne wydaje się być naliczanie od "łepka". Każdy z nas produkuje mniej więcej taką samą ilość śmieci w ciągu doby. Powierzchnia mieszkania nie ma nic do rzeczy w produkcji śmieci, zużycie wody tym bardziej, nie trzeba nakładać dodatkowych opłat np. za to, że ktoś namiętnie podlewa ogródek czy 3 razy w tygodniu myje auto. To rozwiązanie "obezwładniłoby" tych co noszą śmieci wszędzie, tylko nie do swojego śmietnika.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak dobrze, ale jak naliczać za segregowane a jak za niesegregowane, bo opłata musi być zrożnicowana. Przykładowo od osoby 3 zł jeżeli segregują, a 6 zł jak nie segregują?

      Usuń
    2. Zgadza się opłata za segregowanie musi być sporo mniejsza, żeby ludzie chcieli to robić mi się wydaje, że przedział 50-70% upustu na segregowane odpady

      Usuń
    3. Bardzo rozsądna propozycja, popieram.

      Usuń
  6. Również jestem zdania, że śmieci produkują przede wszystkim ludzie a nie powierzchnia mieszkania czy gospodarstwo. Wiec raczej od osoby. Ci, którzy segregują odpady powinni płacić mniej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na tyle mniej,żeby opłaciło się segregować...

      Usuń
  7. Czyli reasumując opłata od ilości osób zamieszkujących i dużo mniejsza dla segregujących. Pozostanie jeszcze kwestia wysokości opłat.

    OdpowiedzUsuń
  8. Proponuję naliczanie od dochodu gospodarstwa. Prosta logika, im większe zarobki, tym większa konsumpcja, a to wiąże się z wydalaniem. Biedniejszy kupi jednego cukierka, więc wyrzuci jeden papierek, bogaty kupując ich dziesięć - wyrzuci 10 papierków. Proste jak budowa cepa. Naliczać należy na podstawie PIT.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sam jesteś prosty. Bogaty kupi nową chatę, futro, lux auto, a nie kilo zasr... cukierków.

      Usuń
    2. Urzędu Skarbowego, to już lepiej do tego nie mieszać. Bo co z tymi co nie pracują, nie śmiecą?

      Usuń
  9. Rolnicy pewnie też nie śmiecą, bo PITa nie składają ;) A różni inni bezpitowcy ewentualnie niebieskie ptaszęta?
    Od ilości śmieci nie może być, bo znowu będą lądować w lesie. Musi być od łebka albo segregacja. W Łochowie mają to dobrze rozwiązane. Segregują na całego.

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam

    Opłaty mają wejść za kilka miesięcy w życie, a my jak zwykle z ręką w nocniku tak samo Gmina Małkinia Górna nie odbiega od tego....

    1. Sprawa śmieci to ważna sprawa ponieważ dziś widzimy tyle śmieci w lasach i przy drogach, których nikt za bardzo nie chce sprzątać.


    - Czy po wprowadzeniu tego podatku mamy gwarancje, że ludzie nie będą wywozić śmieci do lasu? NIE! W takim razie czy mamy gwarancje ze strony Gminy, że wszystkie śmieci w lasach i przy drogach na terenie Gminy będą sprzątane na bieżąco raz w tygodniu- raz w miesiącu? NIE WIEMY


    2. Spalanie śmieci w domowych piecach i kuchniach to dzisiejsza utylizacja śmieci na wsiach oraz zakopywanie ich w przy domowych lub leśnych dołach.

    Czy wejście opłat to zmieni i mieszkańcy nie będą spalać śmieci? TEGO NIE WIEMY


    3. Informacja o podatku śmieciowym na dziś jest mało przyswajalna dla mieszkańców Gminy bo nikt o tym nie informuje.


    Dziś informacja w Gminie leży, a będzie gorąco jak z dnia na dzień przyjdzie kwitek z opłatą za podatek śmieciowy to mieszkańcy zrobią szturm na Urząd Gminy. Poleciłbym spotkania na początku z sołtysami, a potem spotkania z mieszkańcami poszczególnych sołectw. Nie zostawiajmy tego tylko na głowach sołtysów bo oni z tym tematem sobie nie poradzą.

    4. Jak naliczać opłaty śmieciowe dla różnych ludzi w gminie, bloki, domy jednorodzinne i gospodarstwa rolne.


    To jest jeden z najważniejszych pytań jak naliczać opłaty, żeby się wszystkim opłacało nikogo nie skrzywdzić i nie doprowadzić do patologi w tych opłatach. Czytając różne pomysły z kraju to płacenie za zużycie wody, za m2 mieszkania i od osoby... Gmina Małkinia Górna ma nie typową strukturę mieszkańców ponieważ ma mieszkających w blokach, domach jednorodzinnych jaki i w gospodarstwach rolnych. Dlatego nie można opłaty ustalić takiej samej dla każdego. Według mnie opłaty powinny być naliczane od osoby ponieważ śmieci produkują ludzie, a nie m2 mieszkania czy domu oraz woda jaką zużywają. Najłatwiej będzie wprowadzić opłaty w blokach, gdzie mieszkańcy mogli by płacić od osoby (w Ostrowi w Spółdzielni NASZ DOM taki system wprowadzono z 2-3 lata temu zmieniając opłaty z m2 mieszkania na osobę z tego co wiem to wynosi ona 7zł/m na osobę). Druga grupa to mieszkańcy domów jednorodzinnych tu oplata powinna być ciut wyższa na 1 osobę. Ostatnia grupa mieszkańców Gminy to gospodarstwa role, które też należy podzielić na 2 grupy male gospodarstwo do 10h i większe i nie wiem czy tych większych nie można by było zaliczyć jako przedsiębiorstwa. Jeszcze jedno mieszkańcy posiadający domy czy działki jako letniskowe tu według mnie powinna być zwolnienie z opłaty jak taki właściciel przedstawi dokumenty, że opłaca taki podatek w swoim miejscu zamieszkania.

    Opłata od osoby za podatek śmieciowy (propozycja)

    Mieszkańcy bloków - 7zł - segregacja 4zł

    Domów jednorodzinnych - 8zł - segregacja 4zł

    Małe Gospodarstwa rolne - 9 zł - segregacja 5zł

    Duże gospodarstwa rolne - 12 zl - segregacja 6zł

    Domy i działki letniskowe - zwolnienie jak płaci w miejscu zamieszkania lub 5 zł za miesiące przebywania na działce - segregacja 3zł



    5. Pojemniki i segregacja odpadów przez mieszkańców.

    Kto zapewni pojemniki dla mieszkańców bo jakoś nie widzę, żeby się masowo rwali do tego ponieważ dziś koszt 1 pojemnika to 120zł, a jakby była segregacja to takich pojemników potrzeba z 3-4.


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam jeszcze, że musi być nielimitowany odbiór śmieci ponieważ jak będzie limitowany to nadmiar pójdzie w kominy i zatruje środowisko.

      Usuń
    2. Dodam jeszcze, że musi być nielimitowany odbiór śmieci ponieważ jak będzie limitowany to nadmiar pójdzie w kominy i zatruje środowisko.

      Usuń
  11. Popieram większość argumentów, ale mam jedno pytanie. Jak stwierdzić, którzy mieszkańcy bloków segregują śmieci, a którzy nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie jest łatwo rozwiązać trzeba by podzielić na osiedla czy też na przynależność do śmietnika i zarządca musiałby prowadzić monitoring ile śmieci jest oddawanych segregowanych ale trzeba wprowadzić dobrą zachętę czyli powiedzmy podatek początkowy te 7zł/os. i potem po sprawdzeniu w danym okresie ile % śmieci z danego osiedla jest segregowanych opuszczać opłatę lub podnosić jak ludzie nie segregują. Obawiam się, że w czasie roku nie będzie można zmieniać tego podatku czyli rozliczenia segregacji musiały by być roczne.

      Proszę się nie opierać na mieszkańcach bloków bo gmina to nie tylko mieszkańcy bloków ale też i inni.


      Pewne jest jedno, że wprowadzenie tego podatku wywoła burzę najbardziej na wsiach szczególnie u tych co teraz nie oddawali śmieci, a je puszczali w komin i zakopywali w dołkach.

      Usuń
  12. Mnie zależy na jednej rzeczy, aby opłaty nie wzrosły znacznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak czytałem wiele wypowiedzi i pomysłów odnośnie tego podatku to można powiedzieć tak jeżeli teraz opłaty w Gminie wnosi 40-60% mieszkańców to jak będzie je wnosiło 97-100% mieszkańców to powinno być taniej ale jak opisywali to z doświadczenia inni pierwszy rok lub 2 to będzie wielkie czyszczenie piwnic, strychów, lasów, pól, dróg itp więc Gmina nie powinna się opierać na tym i niestety pierwszy rok gmina powinna wziąć wszystkie koszty ponad to co będzie podatkiem na siebie czyli za śmieci z lasów, dróg i częściowo strychów i piwnic( tu można powiedzieć ludziom, żeby nie chcieli an raz wywalić wszystkich śmieci bo wiadomo jaki będzie efekt) można zrobić 2 specjalne zbierania w miesiącu czyli 2 wsie na miesiąc oczyścić extra z większej ilości to będzie trwało do roku czasu potem spadek takich przechowywanych śmieci spadnie. Sam magazynuje na przykład kilkanaście opon, a jak będzie taka okazja to je oddam wszystkie

      Usuń
    2. Ja też tak myślę. Bo jak opłaty wzrosną znacznie, to niektórzy w ogóle nie będą płacić. I przynajmniej jak opłaty nie wzrosną znacznie, to w lasach nie będzie chyba śmieci.

      Usuń
    3. Podam przykład z jednej wsi z Gminy Małkinia Górna ale nie wymieniając nazwy. Mieszkańcy chcieli żeby Gmina odbierała śmieci w tym celu udali się do gminy dowiedzieć o koszta i jak to będzie wyglądało i z tego co pamiętam wywiezienie 1 kosza 120l 2 razy w miesiącu to koszt chyba był z 10zł. Ale jak to bywa na wsi ci co podjeli inicjatywę to chcieli płacić a pozostali, gdzie tam 10 zł za wywożenie śmieci płacić szkoda pieniędzy itp. Pozostało na tym, że za mało osób było zainteresowanych i sprawa upadła.

      To teraz tak powiedzmy ktoś dostaje teraz z gminy podatek do zapłacenia powiedzmy 200zł a, tu nagle dostanie 300-350zł to będzie w szoku totalnym bo jak wiemy inne opłaty też co roku drożej głównie energia elektryczna, gaz, węgiel itp.

      Jak gmina da plamę i odpuści tym ludziom co nie będą płacić to będzie tak jak z abonamentem z TV. Co roku płaci mniej i mniej, a z kosztem zostanie gmina.

      Z jakieś 7-9 lat temu chciano wprowadzić taki podatek z inicjatywy społecznej pamiętam jak zbierano podpisy i niestety jedni chcieli ale szala na stronę niechcących przeważyła.

      Usuń
  13. Dostaję wiadomości, że mieszkańcy bloków są przeciwni opłatom od osoby. Jeżeli nie od osoby to jak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak płacą teraz? Od bloku od m2? No ci co mieszkają po wiele osób to wyjdą na tym na + bo jak na 50m mieszka z 6-7 osób i razem zapłacą 20zł/ a od osoby musieli by zapłacić od 42-49zł to skok mamy 100%-150% w Ostowi Spółdzielnia Nasz Dom właśnie z 2-3 lata temu to mieszkańcy nie chcieli już płacić od m2 bo to nie miało sensu i pokazywało patologie opłaty jak wyżej.

      Usuń
    2. Ludzie będą chcieli patologi opłat bo wtedy będzie można kombinować jak nie zapłacić albo jak zapłacić mniej hehe

      Usuń
    3. Według nowych regulacji, gmina nie może do podatku śmieciowego dokładać z własnego budżetu

      Usuń
    4. To na prawdę ciężko to będzie ogarnąć bo z tego co w mediach mówią każda gmina będzie miała obowiązek sprzątnąć śmieci z lasu, drogi itp to kto za to ma zapłacić

      Usuń
  14. Komisja Europejska nakłada na nas wysokie kary za niedostosowanie gospodarki odpadami do unijnych wymogów. Jeżeli nie zmniejszymy ilości składowanych odpadów po 2013 roku, kary finansowe wzrosną kilkakrotnie. Proponowana na dzień dzisiejszy kara dla Polski wynosi 67 tysięcy euro dziennie, natomiast przy uporczywym uchylaniu się od norm unijnych może wynieść maksymalnie do 240 tysięcy euro dziennie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziwi mnie jedno, że wszyscy czekają do ostatniej chwili, a jakby wprowadzały to gminy wcześniej to by można było zobaczyć jakich błędów nie popełnić

      Usuń
  15. Art. 6j ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach daje możliwość wyboru jednej z trzech metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami.
    1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo
    2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo
    3) powierzchni lokalu mieszkalnego
    — oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust. 1.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Art. 6j ust.2 pozwala jeszcze na ustalenie opłaty od gospodarstwa domowego ale prawdopodobnie będzie problem z definicją czym jest gospodarstwo domowe (niektórym samorządom z tego powodu uchylono podjęte uchwały). Natomiast art.6d ust.2 pozwala dzielić gminy powyzej 10000 mieszkańców na sektory i przeprowadzać przetargi oddzielnie dla każdego sektora. I to jest być może rozwiązanie dla mieszkańców bloków. Osiedle jako sektor na odrębnych zasadach.

      Usuń
  16. Najlepszy to od osoby

    Od ilości to nie da się i jest nie sprawiedliwe ponieważ na wsiach nie ma wodociągów i jak to wyliczać, a jak będą to ludzie zaczną mniej albo wcale korzystać z wodociągu gminnego i wrócą do zwykłych studni bo będą 2 oszczędności za wodę i za śmieci :)

    Nie sprawiedliwość to tak jak ktoś ogródek podlewa czemu ma płacić za to w opłacie śmieciowej

    OdpowiedzUsuń
  17. A może tak jak w Tłuszczu: opłaty od gospodarstw domowych będą następujące: gdy śmieci są segregowane: 15 zł miesięcznie (gospodarstwa liczące do dwóch osób) i 20 zł miesięcznie (gospodarstwa liczące więcej niż dwie osoby). Jeśli nie będziemy śmieci segregować, zapłacimy więcej: odpowiednio: 36 zł i 52 zł miesięcznie. Tłuszczańscy urzędnicy podkreślają, że te stawki mogą się jeszcze zmienić, po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów, który gmina zamierza ogłosić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

    OdpowiedzUsuń
  18. Więc jak to będzie wyglądało Gmina ustali podatek ludzie zapłacą, a potem będzie przetarg? Czy gmina ustali podatek zrobi przetarg i potem ustali ostateczny podatek?

    OdpowiedzUsuń
  19. Niech zabierają raz w tygodniu lub dwa. 120 litrów śmieci na miesiąc to produkuje jedna osoba.

    OdpowiedzUsuń
  20. Chyba Urząd Gminy dysponuje danymi z całej gminy ile teraz osób płaci za wywóz śmieci, a ile jest mniej więcej mieszkańców i ile gospodarstw domowych. Tylko powstaje taki problem odnośnie liczenia osób, że opieralibyście się na zameldowanych w danym gospodarstwie, a wiemy od dawna, że wiele osób wogle nie mieszka w danym miejscu lub odwrotnie mieszkają, bez meldunków. Druga sprawa to ma wejść likwidacja meldunków.

    Ja to bym już dziś wysłał sołtysów do mieszkańców , żeby zrobili spis ile osób przebywa w danym gospodarstwie domowym.


    Wspomniał Pan wcześniej, że podatek w całej gminie ma być taki sam to nie bardzo liczyć to od gospodarstw domowych bo wiemy, że w jednych mieszka 1-2 osoby w innych nawet i 10 osób i jak by to było sprawiedliwe.

    Proszę dokładnie przedstawić na blogu jakie są pola manewrowania opłata.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgodnie z art. 6k ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy, określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bierze pod uwagę:
      - liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę,
      - ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych,
      - koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi (tzw. koszty transakcyjne np. stanowiska w gminie do spraw gospodarki odpadami, przyrost nie płaconych należności za odbiór i wywóz odpadów, wzrost strumienia odpadów, rezerwa dla gminy, koszty selektywnego zbierania, itp.),
      -przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo.
      Ponadto, rada gminy ustala niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli są zbierane w sposób selektywny.

      Usuń
    2. Jak tu widzę to koszty obsługi tego podatku pokryją mieszkańcy ale na taką ilość nie powinno być to dużo chyba, że ktoś zechce natworzyć swoim stanowisk w gminie

      Dalej w podatek będą wliczane też niepłacone należności i to może podnosić wysokość podatku niestety :(

      Jeszcze rezerwa gminy podejrzewam, że to takie okienko na sprzątanie lasów i jakby obsługa tego zaczęła rosnąć.

      Można powiedzieć jasno nie można dzielić mieszkańców tak jak były propozycje wcześniej czyli bloki, domy, i rolnicy podatek dla wszystkich musi być jednakowej wielkości. W takim razie płatność od osoby + stanowisko do obsługi podatku itp. + rezerwa gminy + (nie płacony podatek ale to w przyszłości) podzielić do na osoby w gminie i mniej więcej wyjdzie. Troche to głupie ale najlepiej to by było ustalić taki podatek po roku działania wtedy byśmy wiedzieli jakie koszta i jaki musi być podatek.

      Usuń
  21. To prawda dyskutujemy o wielkości podatku, a nie znamy parametrów, które zostały przyjęte. Czy rozdzielanie bloków, domów i gospodarstw wogle wchodzi w grę ......

    OdpowiedzUsuń
  22. Szanowni Państwo,
    opłata wzrośnie i to znacznie ponieważ, trzeba będzie zatrudnić nowe osoby do obsługi systemu w Gminie lub już pracującym dołożyć obowiązków. Ktoś będzie musiał zebrać należności, rozliczyć je oraz wyegzekwować od ewentualnie uchylających się od nich. Przecież nikt inny za to nie zapłaci tylko Wy sami, w dodatku nie będziecie mieli nawet wyboru. Natomiast to że odgórnie ustawa narzuca to na gminy spowodowane jest tym że wiele z nich nic nie robiło przez lata aby poprawić stan gospodarki odpadami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Panie Rolek o wzroście opłat mówią wszyscy a tak naprawdę nikt nie wie ile to będzie kosztowało bo to się okaże na przetargu. Tylko nie bardzo rozumiem jak wystawić przykładowo wywóz śmieci z dzikiego wysypiska czy przy drogach i polach, a z tego co się orientuję to Gmina będzie musiała takie zadania zabezpieczyć. To, że ktoś to będzie prowadził w gminie to jest oczywiste. Na pewno część ludzi pogodzi się z tymi opłatami bo już dziś ponoszą takie ale ci co teraz nie płacili to raczej palić się nie będą. Niby mamy 8 miesięcy ale jestem przekonany, że gmina nie ma nawet połowy rozwiązanych problemów z tym podatkiem.

      Do końca roku powinna być wybrana forma podatku jeżeli zostanie wybrany podatek od osoby to od stycznia powinna zacząć się ewidencja mieszkańców i jak będziemy mieli 100% spisanych mieszkańców łatwiej będzie to wyliczać.


      W Gminie jest sporo domków letniskowych oraz działek wypoczynkowych i tu od razu zastosować opłatę 50% tej podstawowej + 50% tej opłaty za segregacje.


      Ja rozumiem będzie bolało ludzi ale zyskamy czyste lasy, pola, drogi i czyste powietrze.

      Usuń
  23. Możemy sobie pisać do woli a będzie jak z programem ochrony środowiska i tak pozostanie bez zmian.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu nie może pozostać bez zmian podatek musi być wprowadzony bo nad tym czuwa KE więc nie ma wyjścia chodzi o to ja kto zrobić bez bólu

      Usuń
    2. Nie wiem co z programem, ale w/g mnie nie został przyjęty i jest do poprawy i narazie nic się nie zmieniło.

      Usuń
  24. I nic z programem się nie zmieni.

    OdpowiedzUsuń
  25. Przede wszystkim powinna być przeprowadzona akcja informacyjna, rozdane ankiety. Czasu jest trochę mało, ale jak władze gminy i merytoryczna komisja przyśpieszy to na pewno sie wyrobimy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinna bo będzie potem zadyma, a ja jak komuś mówię o podatku śmieciowym to się tylko śmieje więc domniemam, że ludzie w niego nie wierzą niewiedzą co to jest i za co i dlaczego

      Usuń
    2. Ja bym proponował do ludzi udać się już z gotową propozycją i mniej więcej wielkością podatku. Dlaczego? Dlatego, że teraz jest mało czasu i jak zaczniemy prowadzić dyskusje na szeroką skalę jaki podatek itp to utoniemy w tym wszystkim. Bo każdy będzie szukał wyjścia jak zrobić, żeby nie płacic

      Usuń
  26. Nowa ustawa śmieciowa ma wejść i to jest oczywiste, dlatego inni też z tym zwlekają bo do końca nikt nie wie jak to zrobić aby było najlepiej. Gminy by chciały aby obowiązki te wykonywały zakłady z nimi powiązane. Duże koncerny raczej nie będą na to zwracały uwagi i tam gdzie wyda im się to opłacalne zaczną dzielić tort między siebie.Od gmin dostaną gotowe pieniądze a z całym bagnem zostaną urzędnicy.

    OdpowiedzUsuń
  27. Mam takie pytanie techniczne czy śmieci z Gminy Małkinia będą wywożona do sortowni w Lubiejewie koło Ostrowi?

    OdpowiedzUsuń
  28. To gminy mają wskazać przed przetargiem do jakiej instalacji mają być dostarczone śmieci, chyba że gmina lub związek gmin mają taką własną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gminy mogą, ale nie musza wskazać.

      Usuń
  29. Są tacy w gminie co się spieszą przed podatkiem

    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f2253b86ac857d2f.html

    OdpowiedzUsuń
  30. A skąd ta fotka, z Małkini, bo śmieci to chyba cmentarne. Jeżeli z Małkini, to proszę o maila, lub adres śmietniska, aby powiadomić Straż Gminną, aby właściciel sprzątnął śmieci

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja powiadomiłem już Gminę, straż miejską, wszystkie portale w regionie i tylko dostałem zapewnienie od straży, że zajmą się sprawą pozostali się boją bo tu trzeba by było na proboszcza napisać a to już nie bardzo. Widocznie są równi i równiejsi.

      Proszę się zainteresować w straży gminnej jak sprawa została załatwiona bo tam poszło kilkanaście ton śmieci.

      Już nie chcę TVN ściągać do gminy bo by promocja była darmowa na całą Polskę

      Usuń
    2. Spokojnie - my się tym zainteresowaliśmy, ale było już po ptakach. Proboszcz zdążył sprzątnąć to szybciej, niż się spodziewałem. I nie było już o czym pisać.

      Administrator MSI

      Usuń
  31. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01f1c1fcc56d22c1.html


    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9c2c94942f7d6e61.html

    OdpowiedzUsuń
  32. No właśnie, a jak opodatkować takie śmieci? Gratulacje za ,,pomysłowość" wielebnego. Może boją się, że nie dostaną rozgrzeszenia

    OdpowiedzUsuń
  33. Wogle nie mówi się nic o firmach czyli rozumiem, że ich będzie obowiązywał inny podatek to tak samo Proboszcz powinien płacić jak firma. Kilka dni temu byłem na Ostrowskim cmentarzu tam Proboszcz postawił 4 duże kontenery i pracowało 3 ludzi, którzy wrzucali śmieci do tych kontenerów ze stert obok.

    OdpowiedzUsuń
  34. http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121115/OSTROW/121119841

    Pierwsze ruchy pod ustawę śmieciową

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To był ruch po to aby uratować kilkanaście (jak nie wiecej) miejsc pracy). Jest w tym artykule trochę nieścisłości

      Usuń
  35. Kiedy zobaczyłem fotkę, na której widać co proboszcz robi ze śmieciami z cmentarza, nasuwa się pytanie, gdzie jest policja i Straż Gminna?

    OdpowiedzUsuń
  36. Panie radny może Pan wie coś więcej o tej sprawie. Czy już zostały podjęte jakieś kroki odnośnie tej sprawy przez Straż Gminną

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic nie słyszałem, aby w tej sprawie ktoś podjął działania.

      Usuń
    2. Czas najwyższy by je podjąć.

      Usuń
  37. Temat tabu, stąd cisza jak makiem zasiał. Wiadomo kto ma władzę. Nieładnie nie odpowiadać wyborcom, oj nieładnie.

    OdpowiedzUsuń
  38. Dziś podobno Pleban wywoził śmieci czyli nie dało się zaoszczędzić....

    OdpowiedzUsuń