Zasady naliczania czternastek dla nauczycieli |
Z najnowszych danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że liczba uczniów przystępujących do nauki we wrześniu 2012 r. we wszystkich typach szkół wyniosła 4,669 mln. Jest to o 140,8 tys. uczniów mniej niż rok temu. Tendencja spadkowa dotyczy wszystkich typów placówek, ale w największym stopniu gimnazjów, w których znalazło się o 49,1 tys. uczniów mniej niż w roku szkolnym 2011/2012.
Do szkół podstawowych poszło o 27,9 tys. uczniów mniej, niż w poprzednim roku. W liceach ogólnokształcących znalazło się o 27,8 tys. uczniów mniej, w zasadniczych szkołach zawodowych mniej o 14,1 tys., w liceach profilowanych - o 11,8 tys. W technikach jest to już mniej o 8,9 tys., w technikach uzupełniających - o 2,5 tys. a w liceach uzupełniających - o 1,3 tys............
.....................We wszystkich szkołach i placówkach systemu oświaty, 30 września 2012 r., było zatrudnionych 661,6 tys. nauczycieli. W stosunku do 30 września 2011 roku liczba zmniejszyła się o 7 tys. (z 668,6 tys. zatrudnionych we wrześniu 2011 r.). W tej grupie ponad 2 tys. osób przeszło na pełne emerytury, część osób odeszła z zawodu lub czasowo z miejsca pracy a część zdecydowała się na zamianę stosunku pracy z mianowania na niepełny wymiar zatrudnienia. W ostatnim roku szkolnym spadła również liczba nauczycieli na urlopie dla poratowania zdrowia w szkołach i placówkach prowadzonych przez samorządy - z 14,7 tys. osób we wrześniu 2011 r. do 12,5 tys. osób we wrześniu 2012 r.
Spadek procentowy liczby uczniów jest większy niż nauczycieli. Przykładowo liczba uczniów szkół podstawowych spadła o 20,7 punktów procentowych, zaś liczba nauczycieli o 9,1 pp. W podobnej proporcji zmniejsza się liczba szkół - o 8,3 pp.
Zarówno w miastach, jak i na wsiach szkoły są coraz mniejsze, a w skali kraju spada liczba uczniów przypadających na jedną szkołę. Ta tendencja jest szczególnie widoczna w gimnazjach. Przecięte gimnazjum na wsi ma obecnie 5,8 oddziału, a w mieście 9,5 oddziału.
Zlikwidować te gminazja przywrócić dawny system w szkole. W tv mówili, że mają zostać zlikwidowane licea profilowane dla dorosłych i jeszcze jakieś.
OdpowiedzUsuńPrzywrócić 8 klas > 4 licea lub 5 lat technika oraz zawodówki 3-4 letnie.
I to by było najlepsze
Usuńhttp://kariera.pb.pl/2959373,23787,skok-na-nauczycielskie-wakacje
OdpowiedzUsuńTu kolejne ciekawe rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić i pokazujące jaki związek nauczycieli ma silną pozycje w kraju.
Jak tylko coś się dzieje kolo nauczycieli to zaczynają stękać i narzekać a tak naprawdę chodzi o to, żeby zostawić jak teraz i się od nich odpi....
Prawo i Sprawiedliwość obiecuje, że po wygranych wyborach zlikwiduje gimnazja.
OdpowiedzUsuńJestem zwolennikiem PiS, ale nie wydaje mi się
Usuń- raz, że zlikwidują obecny system szkolnictwa, który jest kiepski,
- dwa, że uda im się wygrać wybory, chociaż mam taką nadzieję.
Już nie raz ktoś coś obiecał, szkoda, że na obiecankach się kończy.
Oni nie mają czasu na duperele oni muszą prowadzić wojny i bitwy ze wszystkimi Prawica/Lewica Wschód/Zachów UB/SB itp
UsuńW naszym projekcie jest likwidacja trzech szkół i zmniejszenie w nich poziomu nauczania do klas 0-3. Jeżeli jednak tylko na tym poprzestaniemy, to za rok, dwa problemy powrócą. Dopóki nie zbilansujemy subwencji z całkowitymi wydatkami na edukację, to dalej będziemy sporo dokładać.
OdpowiedzUsuńPanie Radny a co da nam zostawienie klas 0-3 nic to nie zmienia bo to jeszcze pogorszy bilans zostanie koszt utrzymania szkoły taki jak był przy pełnej szkole przykladowo ogrzewanie czy jest dzieci 40 czy 500 to ogrzewanie takie samo. Druga sprawa to ludzie od zarządzania też zostaną. To daje połowiczne oszczędności bo i dowóz zostanie itp. Ja widze likwidacje po 1 szkole co roku w sposób humanitarny bez ekscesów, a nie jak to chciano zrobić na pocżatku kadencji na hura i 3 sztuki na raz. Dziś byście były przy ostatniej szkole do zamknięcia.
UsuńUtrzymanie to budynku to niecałe 20% kosztów, pozostałe to pensje i pochodne. I oczywiście stopniowo, na pewno nie wszystkie jednocześnie.
UsuńZero wydatków na edukację? To byłoby zbilansowanie subwencji? Gratuluję Panie radny. Tak będzie, gdy zostanie jedna szkoła i będzie pracować na 3 zmiany.
OdpowiedzUsuńChodzi o to aby z budżetu nie dopłacać do subwencji
OdpowiedzUsuńA czy jest już policzone ile która szkoła kosztuje aktualnie?
UsuńKolejne obciażenia DLA NAUCZYCIELI 14 pensje ludzie to się w głowie nie mieści, żeby ta ELYTA tak wszystkimi rządziła.
OdpowiedzUsuńhttp://biznes.onet.pl/czternastka-dla-nauczycieli-dobija-gminy,18553,5396530,1,prasa-detal
Co ciekawe wyrównanie należy sie wszystkim. Wystarczy, aby srednia w grupie była niższa np. o 100 zł i te 100 zł dostają wszyscy a nie ci, którym brakuje do średniej
UsuńRozpędzić tą patologie nauczycielstwa w PL
Usuńsiadaj! Pała! Pamiętasz i mścisz się?
UsuńTu nie ma potrzeby się mścić na nikim ponieważ problem jest i widoczny gołym okiem.
UsuńMoim marzeniem było zostać nauczycielem, ale jak z tego wynika lepiej kształcić się na elektryka.
OdpowiedzUsuńChyba ktoś mnie strasznie nie lubi.
UsuńNauczyciele może by i dobrze zarabiali i nie byli by tak krytykowani jeżeli nie mieli by tarczy ochronnej Karty Nauczyciela.
OdpowiedzUsuńTo parlament wszystko popsuł nie dając samorządom odpowiednich pieniędzy i nakładając na nie dodatkowe obowiązki
UsuńTo nie od końca tak jest bo tam tez pieniędzy mało a problem leży w karcie nauczyciela nie wiem czy to SLD czy PIS wypracowali super kartę nauczyciela. Według mnie nauczyciel przychodzący do szkoły powinien przez pierwsze 10 lat uczyć na zasadach jak zwykły pracownik. Dopiero po tym okresie mógłby dostać premie ( jakby miał wyniki)i tak co 10 lat kolejny poziom. Przez pierwsze 10 lat odsiało by się takich nauczycieli co nie chce im się za bardzo uczyć a przyszli dla łatwej kasy.
UsuńPo 10 latach nauczyciel z reguły jest już w najwyższym stopniu nauczyciela dyplomowanego i wtedy ma zamkniętą drogę rozwoju.
UsuńNikt mu nie zabrania samokształcenia i normalny nauczyciel(dobry) ciągle się doskonali. Poza tym ciągłe reformy go do tego zmuszają. Musi też nadążyć za ogólnym rozwojem nauki i techniki, żeby dzieci nie były od niego mądrzejsze ;)
UsuńWłaśnie i to jest za szybko potem tylko siedzi i pierdzi w stołek.. To tak jakby w firmie zwykły pracownik awansował w ciągu takiego okresu na dyrektora firmy haha
UsuńW ostatnich 5 latach wszędzie oprócz naszej gminy zamykano szkoły. Nie żyjemy w kosmosie i do nas w końcu skutki niżu demograficznego też dotarły
OdpowiedzUsuńŻeby przyjęto hormonogram zamykania szkół to by sytuacja dziś wyglądała inaczej. Widać ludzie ze wsi uciekają masowo.
UsuńDo Gliny się sprowadzają, np.
UsuńTu też Pan nie jest bez winy. ;)
OdpowiedzUsuńWłaśnie. W sprawie tego niżu demograficznego powinien Pan coś zrobić.
UsuńJa plan wykonałem
UsuńMam znajomą w średniej wielkości mieście (gdzie zamykanie szkół też stało się "sportem narodowym", zupełnie jak u nas, przy czym bynajmniej nie jest poparte znaczącym spadkiem liczby uczniów). Jest nauczycielem w dość specyficznej "branży". Bardzo lubi swoją pracę, stara się nie narzekać, a jest naprawdę dobra w tym, co robi. Dziś jednak "nieco" się wzburzyła. Pozwolę sobie ją zacytować:
OdpowiedzUsuń"A te artykuły na wszystkich portalach dziś o "czternastkach" dla nauczycieli, to po prostu poniżej jakiegokolwiek poziomu. Gdyby ten pseudodziennikarzyna, który to spłodził, musiał ponieść finansową odpowiedzialność za swoje słowa, to może by się zastanowił, co wypisuje! W życiu nie dostałam złotówki wyrównania, o czternastej pensji nie wspominając. Żeby człowiek się uczył zawodu 19 lat, musiał się dokształcać całe życie, ciągle dbając o poziom swojej wiedzy i umiejętności, pracował całymi dniami i w weekendy nierzadko też, a potem się dowiadywał, że jest darmozjadem i ma postawę roszczeniową i jeszcze się bał, czy będzie miał pracę za rok, dwa lub pięć! W jakim ja kraju żyję???"
Czy będzie miał prace czy to już nie zależy od dziennikarza, dyrektora szkoły, czy wójta bądź radnego. To tak działa jak prawo podaży i popytu jest zapotrzebowanie na nauczycieli to jest praca, a kiedy jest zapotrzebowanie jak jest dużo dzieci w szkole. Niż demograficzny w Polsce nasilił się po masowej emigracji ludzi ze wsi do większych miast oraz masowej emigracji za granice ci ludzie co tam wyjechali to zasilają system szkolnictwa obcego kraju. Nie ma co się oszukiwać kolejne kilka tysięcy nauczycieli czeka bruk ze szkolnictwa. Nauczyciele żeby zaczęli rozmawiać to może by coś wypracowano sensownego ale to takie mocne lobby jest, że ciężko się rozmawia jak z lekarzami.
UsuńW każdym zawodzie człowiek musi się dokształcać. Znam takich co nawet po przepracowaniu prawie 40 lat muszą szukać pracy, po prostu w takich czasach żyjemy. Najwięcej ucierpieli na tym ci co o lepszą Polskę walczyli - robotnicy.
UsuńNiestety zostali oszukani albo sami się oszukali teraz każdemu krzykaczowi tak mówię to po kiego H..., żeś komunę obalał hehe teraz płać i płacz. Gdzieś czytałem, żeby zrobiono tak jak w chinach czyli maja troche komuny i troche gospodarki wolnorynkowej i w takim modelu nie zginą
UsuńPewnie, że ciężko się rozmawia (raczej: trudno się rozmawia...) gdy rozmówca udaje, że się na wszystkim zna. Ten, który wymyślił gimnazja z pewnością doskonale znał się na rozwoju emocjonalnym dzieci i młodzieży. Ten, który wymyślił ograniczenie godzin rozmaitych też z pewnością znał się na tym, w jak krótkim czasie uczeń jest w stanie w sposób skuteczny nabyć daną wiedzę. Takich przykładów można mnożyć bez końca. Ale jakoś nikt nie dostrzega, że to zawód trudny i jeden z ważniejszych dla naszego społeczeństwa. Lepiej wypominać nauczycielom trzynastki, dni wolne, i rzekomo kilkugodzinny tydzień pracy (ciekawe czemu moich znajomych nauczycieli nigdy nie mogę zastać w domu? a jak już się cud zdarzy to właśnie ... pracują) niż zlikwidować większych nierobów utrzymywanych z naszych pieniędzy! A już na pewno szczuć na nich społeczeństwo i uczyć dzieciaki braku szacunku do tego zawodu. Owszem, zdarzają się, jak w każdej grupie zawodowej tacy, którzy nauczycielami być nie powinni, ale nie zawsze życie potrafi to zweryfikować skutecznie.
OdpowiedzUsuńJuż nie raz pisałem, że dobry nauczyciel, to ciężki zawód. Oto ciekawy fragment artykułu:
Usuń”Obyś cudze dzieci uczył” - to stare złorzeczenie dopadło tysiące ludzi w całym kraju, z których większość stanowią kobiety. Nauczyciel – zawód czy powołanie? Odpowiedź na tak postawione pytanie znajdzie zwolenników w obu przypadkach. Jednoznaczna definicja nie wchodzi w grę, bo podstawę stanowi inspiracja i okoliczności, które miały wpływ na wybór zawodu, lub, jak wolą niektórzy, misji. Dawno temu bycie nauczycielem dawało prestiż społeczny, ale czasy te minęły bezpowrotnie wraz z zakończeniem tajnego nauczania i z każdym rokiem, każdą zmianą w prawie oświatowym, pozycja tego zawodu ulegała systematycznej degradacji, by wreszcie z pozycji przewodnika w świecie wiedzy osiągnąć pozycję edukatora–rzemieślnika, którego efekty pracy rozliczane są w punktach i umieszczane w statystykach, które zdominowały element ludzki.
O pracy nauczyciela mówią liczby, nie rzeczywiste osiągnięcia w pracy z uczniem – osobą myślącą, czującą, często z poważnymi problemami, zagubioną w otaczającym świecie, szukającą ratunku przed osamotnieniem w alternatywnej rzeczywistości - w „wirtualu”.
Przyznana subwencja oświatowa w 2013 to kwota 9 948 153 zł i jest wyższa o 1,73% w stosunku do roku 2012. Nie są to jednak środki, które zabezpieczają potrzeby gminy. Do oświaty w 2013 roku należy dołożyć 4 712 378 zł.
OdpowiedzUsuńCzy w tych 4 712 378,00 zł są zadania, które gmina powinna finansować z własnych środków, bez subwencji? jeśli tak to jakie to są zadania?
UsuńKupka bzdur kogoś, kto dzień by nie wytrzymał jako nauczyciel, bo dzieci by go zjadły.
OdpowiedzUsuńNiektórzy z tych krytyków nawet na korytarzu podczas przerwy by 10 minut nie wytrzymali. :DDDDDDDDD
A ile w naszej gminie dostaną tej "czternastki"?
OdpowiedzUsuńŚrednie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla:
OdpowiedzUsuń1) nauczyciela stażysty - 100%,
2) nauczyciela kontraktowego - 111%,
3) nauczyciela mianowanego - 144%,
4) nauczyciela dyplomowanego - 184%
- kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Na rok 2013 kwota bazowa to: 2717,59 zł tyle zarabia stażysta
3015 tyle zarabia nauczyciel kontraktowy
3912 tyle nauczyciel mianowany
4999 zł tyle zarabia nauczyciel dyplomowany
Polski pracownik minimalna płaca to 1700 zł na 2013 rok z 160 godzinnym miesiącem pracy.
Same złe wiadomości
- Brak podwyżek dla nauczycieli jest złą wiadomością. Natomiast wydaje się, że na tę złą wiadomość nakłada się kolejna, tzn. ministerstwo edukacji do dziś nie odpowiedziało, jak będzie się kształtował poziom naszych wynagrodzeń w roku 2014. A więc to, czy siądziemy do rozmów w czerwcu - lipcu przyszłego roku, by określić skalę wzrostu wynagrodzeń w 2014 r. – ocenił w rozmowie z Głosem Nauczycielskim prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Przyjmujemy to z dezaprobatą. Nadal uważamy, że poziom naszych wynagrodzeń jest relatywnie niski.
Jeszcze nie przeżyli 2013 roku, a już im mało i interesują się ile dostaną więcej w 2014 tak to wygląda.
Tu jeszcze trzeba doliczyć wiele dodatków, które zgarniają nauczyciele.
OdpowiedzUsuńWynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:
OdpowiedzUsuń1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54.
Ciekawe jak w skali roku to wygląda nauczyciel zarabia średnią 1 x średnią krajową 2 x średnią krajową czy już może 3 x średnią krajowa?
Usuń1. Zasadniczą bierze każdy
Usuń2. za wysługę lat - do 20 roku pracy zwiększa się symbolicznie, motywacyjny - już ma nie każdy, wręcz wybrani, funkcyjny - tylko dyrektor.
3. liczba godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw - raczej symboliczna i w większości tyko dlka wybranych.
4. nagrody - raz w roku dla wybranych, o innych świadczeniach wynikających ze stosunku pracy raczej się nie słyszy.
I tylko dziwne - nauczyciel "zarabiający kokosy", dyplomowany, z maksymalnym stażem na pełnym etacie ma PIT za 2013 - 57000 PLN. BRUTTO.
A ile może wyciągnąć elektryk z podobnym stażem?
Łatwo sprawdzić
UsuńPanie radny może pan załatwić wykaz płac nauczycieli to byśmy je tu ujawnili publicznie. Ile podstawy mają ile godzin pracują ile nagród itp wtedy będzie czarno na białym.
UsuńCo do tego pita to pewnie nie jeden chciałby mieć taki PIT za 9 miesięcy pracy :)
To dziwne. Mam maksymalny staż. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Mam cały etat i nie przekraczam 3 tys zł miesięcznie na konto. Kto tu pisze takie androny żeby źle nastawić społeczeństwo do nauczycieli?!
OdpowiedzUsuńNadmienię, że mieszkam i pracuję w tej gminie. To gdzie są te kokosy? Opamiętajcie się.
Chwileczke kwoty nauczycielskich wypasionych pensji są brutto tak samo jak minimalna pensja krajowa zwykłego zjadacza chleba brutto. To powiem ci, że jak na taką prowincję jesteś bogacz inni do 50% tego nie mają. Teraz już wiemy czemu tak nauczyciel broni szkoły, stołka nie dzieci. Dziś w TVP Panorama był przykład jak szkoła działa....
UsuńW tego co widzę to kwoty powyżej to przecież brutto
OdpowiedzUsuńNo to ile tej czternastki dostanę?
UsuńZ której strony by tego nauczyciela nie oglądać to i tak ma przynajmniej 2 razy lepsza prace i płace niż każdy inny pracownik, a jak się nie podoba i taka zła to do marketu na kasę i będzie lepiej...
OdpowiedzUsuńDo końca stycznia trzeba wypłacić ponad 300 tys. wyrównania dla nauczycieli
OdpowiedzUsuńWyrównanie, czyli coś na czas nie wypłacono. A i tak zysk dla gminy, bo procenty na koncie urosły ;)
UsuńJakie to procenty no już się nie ośmieszaj.....
UsuńGdyby było płacone wcześniej zgodnie z przepisami to nie byłoby teraz szumu o jakąś głupią czternastkę i robienia wody z mózgu ludziom.
UsuńJa to już pomijam ta 14 tak czy siak jest to mocno uprzywilejowana grupa społeczeństwa, która nie chce wogle zmian i tyle. Zamiast zgodzić się zamknąć szkołe dla dobra dzieci to lepiej podbuntować rodziców lać im wodę i nastawiać przeciwko władzy. Tak to do niczego nie dojdziecie.
UsuńA może zróbmy odwrotnie. Niech ten "oglądający nauczyciela" idzie i zatrudni się w szkole. Zobaczymy jak będzie śpiewał za rok. Jak tak zazdrościsz, to czemu sam do tego raju nie poszedłeś? Co tam do szkoły zazdrościć nauczycielom. Było zostać urzędnikiem w gminie, lekarzem, sędzią, posłem. Tam to dopiero kasę robią. Może im policzysz zawistniku paskudny?
OdpowiedzUsuńNikt tu nie jest zawistny tylko jest problem ale nauczyciele to święte który nie widzą problemu problem jest ale nie u nich oni mają swój ZNP jak PIS Rydzyka
UsuńDrogi adwersarzu oglądający nauczyciela z różnych stron wydajesz mi się być człowiekiem mającym jakieś kompleksy i mocno zafiksowanym na "niszczenie" nauczycieli po całości i bez skrupułów. Ja jestem nauczycielem, a Ty kim jesteś z zawodu? Najwyraźniej się nie spełniasz. Może pomyśl o zmianie zawodu?
OdpowiedzUsuńNajlepiej na nauczyciela. Pracuj tak, jak twierdzisz, że nauczyciel pracuje a potem mi powiedz, jak to jest zarabiać te rzekome 5 tysięcy miesięcznie i ileż to dodatków dostałeś i nagród. I życzę Ci, żebyś chociaż te 9 miesięcy (z matematyki cieniutko było...) swój stołek bronił...
OdpowiedzUsuń2 miesiące wakacji a jakby lepiej spojrzeć to 3 miesiące do tego ferie i wszystkie przerwy świąteczne to chyba uzbiera się te 9 miesięcy pracy?
OdpowiedzUsuńNauczyciele, nie dajmy się prowokować i wyprowadzać z równowagi. Szkoda nerwów. Szkoda tez czasu na dyskusję z kimś, kto ma klapki na oczach i pianę na ustach. Mam nadzieję, że to pojedyncze egzemplarze zgorzkniałych mendowatych cyników. Z g... nie warto walczyć, bo można się ubabrać. Życzę dobrej nocy dobrym ludziom, a mendom koszmarów, że są nauczycielami w gimnazjum ;)
OdpowiedzUsuńNa miejscu nauczycieli poinformowałbym odpowiednie służby o treściach zamieszczanych na tym blogu. To, że wpisy są anonimowe nie znaczy, że nie można namierzyć głupka co dodaje takie wpisy. To jest obrażanie powodujące szkodliwość społeczną. A jeśli nie, to odpowie za to właściciel tego brukowca.
OdpowiedzUsuńDobry pomysł, bo przecież to mogą czytać dzieci. A to może być powodem utraty autorytetu zawodu nauczyciela. Bez tego praca nad wychowaniem młodego człowieka nie jest możliwa. Ja się pod tym podpisuję.
OdpowiedzUsuńNiestety autorytet nauczycieli został utracony prawdopodobnie bezpowrotnie i nie chodzi tu o lokalny tylko systemowy, a wskazuje na to to wszystko co się dzieje w szkołach i tylko o nielicznych aferach dowiadujemy się z telewizji ogólnokrajowej. Z tego co podają media prawdopodobnie przyczynił się nowy system edukacji. Jak widać nie sprawdził się tak jak zakładano. Może kolejny będzie lepszy i przywróci nauczycielowi renomę i tzw autorytet społeczno - edukacyjny. Szkoda tylko, że na efekty każde kolejnego systemu trzeba czekać dekadę...
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńMoże wpisy są anonimowe ale nie mówią nie prawdy, a zastraszenie osób wypowiadających się na blogu to zły pomysł państwo nauczycieli. Może być tak jak z wyrokiem z przed kilku dni odnośnie strony antykomor za krytykę prezydenta. Ale pewnie tu są osoby z PIS co lubieją ścigać ludzi za poglądy :)........
Jak pomóc tym, którzy plują jadem tak, że zalepiło im już źrenice? Nauczyciele nie dajcie się prowokować. Ktoś celowo wypisuje stek obraźliwości na was. Na tym blogu jest wiele ciekawych wypowiedzi ale nie można tego powiedzieć o niektórych postach powyżej. Ciekawi mnie dlaczego nie jest poruszany temat innych najwyższych zarobków w naszej gminie, finansowanych z budżetu?
OdpowiedzUsuńPanie Andrzeju szkoda, że chcą zamknąć pana bloga :(
OdpowiedzUsuńBo to jest szykowanie gruntu do zamykania szkół. Trzeba nastawić rodziców wrogo do nauczycieli, oczerniając, buntując, przedstawiając z najgorszej strony. A potem rodzice łatwiej się zgodzą na zamknięcie szkoły i wrzucenie do większego kociołka, gdzie wcześniej przejdą szkołę życia i przepychania się łokciami.
OdpowiedzUsuńTo raczej nauczyciele nastawiają ludzi przeciwko radnym
UsuńPrzepraszam bardzo czytam ten watek od początku i gdzie była mowa o zamykaniu szkoły a raczej o jej restrukturyzacji do klas 0-3 jak pisał Pan Andrzej to było, a gdzie powstał temat karty nauczyciela to został rozwinięty o przywileje związki zawodowe itp... Gdzie tu państwo nauczyciele szykanowanie was. Ja raczej widziałem nie bardzo przychylna odpowiedzi padające z tej drugiej strony. Wygląda to jak lot Pana Rokity i wywalenie z samolotu " Ratujcie Niemcy biją"...
UsuńMnie osobiście podobał się reportaż z takiej jednej małej szkoły, gdzie było o tym pisane na tym blogu, gdzie to rodzice zapytani czy w super warunkach edukacyjnych, dzieci się dobrze uczą powiedziała Pani, że absolutnie chodź warunki pedagogiczne powinny z naszych dzieci zrobić prymusów, a tak nie jest czyli wychodzi na to, że im mniej dzieci w klasie tym motywacja mniejsza. To jest paradoks ale tak niestety jest, a jak już dochodzi do łączonych lekcji to mistrzostwo świata. Nauczyciele sami powinni zrobić krok w stronę wójta i powiedzieć panie wójcie z punktu edukacji przeniesienie dzieci do większej szkoły to dobry pomysł ale nie zapomina Pan też o nas, żebyśmy nie zostali na bruku. Wtedy jest inne podejście do sprawy, a takie strasznie rodzicami, a teraz policją to lekka przesada.
UsuńCzy pisanie prawdy, to jest coś złego. Ja tylko przedstawiłem fakty z Polski i z naszego podwórka. Jeżeli coś nie tak, to proszę o konkrety a nie szkalowanie czy groźby sądowe. Porównanie bloga do brukowca (czyli czasopisma niepoważnego, podające zwykle wiadomości mało ważne, sensacyjne i nie zawsze prawdziwe) to chyba zbyt duża przesada.
OdpowiedzUsuńGdzie drwa rąbią...
OdpowiedzUsuńTak i Panu się dostało, ale sam Pan zaczął ten drażliwy temat lekko prowokacyjnie. Ma Pan w tym swoją zasługę.
Trzeba jednak przyznać, że Pana blog to jedyne miejsce w Małkini, gdzie panuje wolność słowa, więc niech Pan się nie obraża, bo to nie towarzystwo wzajemnej adoracji.
A to nie ludzie są dla radnych, tylko radni dla ludzi, a nauczyciele też ludźmi chyba są, chociaż odsądzanymi od czci i wiary :D
Ale ja się nie obrażam. Przedstawiam tylko problemy do publicznej wiadomości.
OdpowiedzUsuńTrzeba było napisać tytuł "Ile szkół mamy zlikwidować?"
OdpowiedzUsuńalbo "Ilu nauczycieli zwolnić, podpowiedzcie"
To nie mój tytuł tylko z portalu samorządowego
UsuńProszę Państwa na blogu poruszono problemy szkolnictwa ogólnokrajowego oraz regionalnego czyli z własnego podwórka. Szkoda, że nie można prowadzić rozmowy o problemach nas wszystkich ponieważ ktoś próbuje zastraszyć ludzi piszących na blogu po przez groźby sądowe.
OdpowiedzUsuńPoprzez jakie groźby? jak piszesz prawdę i nie szczujesz, nie pomawiasz, nie rzucasz oszczerstw, nie manipulujesz tymi niby faktami, to nie masz się czego obawiać troskliwy obywatelu :D
OdpowiedzUsuńTy troskliwy obywatelu przedstaw te niby szczucie? pomawianie? rzucanie oszczerstw? manipulacja? Ja tu widzę tylko zastraszanie Pana radnego i innych wypowiadających się w temacie.
UsuńWrzucająć ten artykuł nie zależało mi na stworzeniu atmosfery szczucia, straszenia i rzucania oszczerstw a na merytorycznym podejściu do sprawy. Zawsze jednak jak poruszam temat szkół, to robi się awantura, bo ktoś nie życzy sobie aby coś zmieniać. Byłem w szkole w Glinie i Kańkowie i dobrze mi się rozmawiało. Były argumenty, kontrargumety i toczyła się dyskusja na forum za to straszenie, szczucie itp. Jako radni będziemy podejmować decyzję w sprawie 3 szkół. Myślałem, że może pojawi się tak jak przy innych sprawach jakiś złoty środek, ale nie. Co ciekawe arogancja nie wypływa od mieszkańców tylko od nauczycieli. Strach pomyśleć, że niektórzy są strasznie sfustrowani i uczą nasze dzieci.
OdpowiedzUsuńCiekawe, jak by Pan poruszył wątek likwidacji Straży Gminnej.
OdpowiedzUsuńTo niedługo może nie będzie konieczne ponieważ kilka dni temu widziałem w tv rozmowę o planowanym zlikwidowaniu tej działalności. Zobaczymy co z tego wyjdzie tu problem jest też szeroki. Na razie straż może być potrzebna. Jak widać udaremnili sprawę zakopania przez plebana kilkunastu ton śmieci więc nie zamietli tego pod dywan.
UsuńCo do nauczycieli na tym forum to czuje się sprawę podobną do tego siędziego co go teraz zastraszają medialnie....
Panie Andrzeju. Dobrze, że Pan porusza tematy szkolnictwa. Osobiście nie sądzę, że "nieeleganckie" wpisy należą TYLKO do nauczycieli. Do niektórych materiałów, np. tych o wysokościach dodatku, który trzeba wypłacić n-lom do końca stycznia, nie mają oni dostępu, zresztą jak do wielu innych. Mniemam, że to samorządowcy mają do nich dostęp. I to niekoniecznie radni. Oszczędzać trzeba, bo gmina, jak wieści niosą jest na maxa zadłużona. Ale nawet przy temacie szukania oszczędności w oświacie warto zadawać pytania o oszczędności w innych sektorach. Warto szukać odpowiedzi np na pytanie, czy w gminie potrzebne jest stanowisko zastępcy? Czy nie trzeba ograniczyć wydatków na niektóre imprezy w GOK? Czy potrzebne jest w gminie służbowy samochód i etat kierowcy? Jakie oszczędności można znaleźć w straży gminnej czy straży ochotniczej (chodzi o etaty a nie pieniądze na akcje), jakie oszczędności znaleziono w administracji (etaty), ile jest służbowych komórek i czy to jest niezbędniki, i można mnożyć, mnożyć i mnożyć. Dyskusja toczy się jednowątkowo-oświata, sądzę więc, że szerokopasmowego spojrzenia na budżet nie ma. I absolutnie rozumiem tutaj nauczycieli, że aprobaty z ich strony nie ma. Na koniec stwierdzę,że wszystkie wpisy na tym forum,i na innych, które naruszają dobra osobiste nauczycieli, czy przedstawicieli innych zawodów, w świetle prawa polskiego nie są bezkarne.
OdpowiedzUsuńPanie lub Pani ANONIM w świetle polskiego prawa też nie jest bezkarne zastraszani i ograniczanie wolnego słowa. Jak na razie nikt tu nie złamał prawa zamieszczając tu informacje poufne lub nie prawdziwe. Wszystkie te informacje są ogólno dostępne w internecie dlaczego zamieszczenie ogolno dostępnych informacji i dyskusja o nich wydziela taką wściekliznę przeciwko nim? Ani Pan Andrzej ani nikt inny nie zamieścił tu, żadnej informacji o danej osobie z gminnej szkoły czy to by o panu X czy o pani Y. Nie wiem być może takie informacje są jawne i bez problemu można było by dostać je w gminie bo to jednak my utrzymujemy nauczycieli i innych państwowych urzędników.
UsuńDlatego nauczyciele wy nie straszcie tu ludzi tylko przedstawiajcie kontrargumenty bo ja nie usłyszałem tu nawet jednego takiego. Wtedy będziemy dyskutować nad nimi, a nie nad innymi.
Wątki poruszone w wątku powyżej są do przedyskutowania. Kilka z nich sam kilkakrotnie poruszałem, choćby straż, imprezy, telefony. Jeżeli chodzi o ochronę dóbr osobistych nauczycieli, to tu chyba nikt nic nie naruszył.
UsuńPanie Andrzeju zakładamy taki scenariusz, że jak pan podał likwiduje gmina w szkołach klasy wyżej niż 0-3 czyli zostaje zerówka i klasy od 1,2,3 i teraz powiedzmy w jednym roku w klasach 1-3 będzie 20 dzieci, a za rok może być tak ze zostanie 5 lub 10 dzieci to jaki ma sens zostawianie tych 0-3 według mnie to albo likwidować całkowicie albo restrukturyzować inaczej. Bo dojdziemy do patologi w zarządzaniu. A jak będzie tak, że w danym roku przybędzie 1-2 dzieci do szkoły to też będzie podobnie jak w tym reportażu na TVP, że więcej nauczycieli przypada na jednego dzieciaka niż powinno dzieci na jednego nauczyciela :)
OdpowiedzUsuńDlatego chciałem dyskusji na forum a nie w zaciszu. Ograniczenie do 0-3 to likwidacja połowy etatów a nawet 2/3 etatów a niestety 80% kosztów w szkołach to pensje.
UsuńDlatego Panie Andrzeju w wątku chyba grudniowym był pomysł połączenia szkoły z Orła i Kaczkowa czy coś w tym temacie zrobili radni, wójt oraz nauczyciele.
UsuńDo nauczycieli jeżeli jest taka opcja połączyć te 2 szkoły i uratować wasze etaty to działajcie w tej sprawie, a zastraszanie na blogu piszących nic nie da dla żadnej ze stron czyli was - gminy - dzieci.
Jak wygląda proces likwidacji szkoły chodzi mi tylko o to co dalej dzieje się z budynkiem. Czy jest wystawiany na sprzedaż angażowany na inne cele czy stoi i czeka na lepsze czasy i czy w tym czasie jest dozorowany (ochrona) i ogrzewany?
UsuńNic mi nie wiadomo o jakichkolwiek próbach łączenia. Jeden z budynków można wykorzystać na prywatne przedszkole, które ma powstać.
UsuńTe lączenie to tylkoopcja i szansa na coś ale to bardziej zależy od zainteresowanych.
UsuńDzieje się tak jak w Daniłowie albo tak jak z przedszkolem na Kościelnej. A co dzieje się z budynkiem w Grądach?
OdpowiedzUsuńW Daniłowie to stoi stara rudera, która i tak by pewnie musiała zostać rozebrana bo prawdopodobnie z powodów bezpieczeństwa by jej nie dopuszczono do użytkowania. Tu jak mamy budynek murowany sytuacja wygląda inaczej ale taki budynek nie może stać za długo bo będzie niszczał też.
UsuńNauczycieli należałoby wziąć razem do szkoły, do której dojeżdżają dzieci. Tam tak podzielić etaty, żeby wszystkim po trochu starczyło. Dlaczego jedni nauczyciele mają być zwolnieni, a inni będą się przemęczać na całych etatach. Jeżeli gmina szuka oszczędności to niech równo dzieli ciężary tych zmian. Nie likwidować, tylko połączyć szkoły i podzielić etaty. Lepiej pracować na część etatu, niż iść po zasiłek chyba.
OdpowiedzUsuńTo jest dobre rozwiązanie można powiedzieć salomonowe ale znając, życie ci co mają dobrze nie oddadzą części etatu tak, żeby wspomóc kolegów z branży. Jakby połączyć szkołę w Orle i Kaczkowie to zostało by tylko 2 szkoły do likwidacji i tam nauczycieli przenieść do Małkini. Panie Andrzeju czy może pan pozyskać takie dane ile nauczycieli uczy w każdej z tych 3 szkół ale takich na pełnym etacie bo ci z dolotu podejrzewam, że są z Małkini i oni by i tak zostali do tego ile jest takich wszystkich nauczycieli w gminie, którzy w ciągu 1-3 zrobią wypad na zieloną trawkę emerytalną :)
UsuńChodzi o to, żeby pokazać jak w optymalnym rozwiązaniu by to wyglądało i ilu nauczycieli wyleci z pracy bez rozwiązania optymalnego, a ilu można uratować.
Bo jak tu przedmówca pisał jak nauczyciel ma 1 i 1/2 etatu i takich nauczycieli mamy 2 to jak im zabierzemy te 1/2 etatu to uratuje się 1 nauczyciel.
Etaty wyznaczają dyrektorzy szkół i to oni powinni się spotkać i zrobić przegląd etatów
UsuńNo i cały w tym ambaras, żeby dwoje chciało naraz.................
OdpowiedzUsuńWarto wiedzieć.
OdpowiedzUsuńWolność słowa i wyrażania opinii w Internecie jest ograniczona ze względu na ochronę dóbr osobistych innych osób. Wpis na forum internetowym czy na portalu społecznościowym może być podstawą do wymierzenia sprawcy kary przewidzianej w kodeksie karnym.
Przez „pomówienie” należy rozumieć takie informacje na temat osoby, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.
Pomówienie może dotyczyć zarówno postępowania osoby jak i jej właściwości. Za pomówienie może zostać uznany każdy wpis, który upokarza inną osobę.
Za pomówienie osoby niby pomawiającej też można zostać ukaranym więc kij ma dwa końce.
UsuńOby nie była to wolność słowa w wydaniu Gazety Wyborczej, że jak ktoś napisze źle na temat GW, to od razu ma sprawę w sądzie.
OdpowiedzUsuńWitam Panie Andrzeju jeszcze nie wyprowadzili Pana w kajdankach heheh to dobrze blog dalej będzie istniał :)
UsuńDyskusja zaraz zejdzie na psy i koty.
OdpowiedzUsuńTeż celowe działanie. Większość nieeleganckich wpisów to prowokacje, bo ktoś chce nauczycielom zaszkodzić niby "oglądając ich z różnych stron". No i z każdej strony warto dołożyć. Teraz będzie nam zarzucane zastraszanie sądem czy czymś podobnym.
Nikt tu nikogo prywatnie nie oglądał, a jedynie przedstawił informacje ogólne dotyczące tej grupy ludzi. Sprawa jest ogólnie o szkoły, a nauczyciele chcąc przestraszyć wypowiadających się stosują taki argument. Ja bym proponował oglądnięcie filmików z spotkania przy zamykaniu szkół z przed 2 lat jakie tam było zachowanie.
UsuńOstracyzm tu dotyczy całej grupy zawodowej. Przypisuje się nam rzeczy nieprawdziwe, że źle i mało pracujemy, że za dużo zarabiamy i mamy większość czasu wakacje. Nauczyciele w tej gminie chyba nie zasłużyli na traktowanie jakby sroce spod ogona wypadli. My też głosujemy na radnych, nasze rodziny oraz rodzice, którym zależy aby szkoły zostały. Jeżeli jakiś nauczyciel źle pracuje, to proszę go indywidualnie "zredukować", a nie uogólniać, bo to JEST obraźliwe.
UsuńJuż nie raz pytałem o ocenę nauczycieli, ale okazuję się, że nie można raczej ich oceniać, może tylko dyrektor. Co pytam o ocenę choćby po wynikach egzaminów to brak odpowiedzi.
UsuńCzy wszystkim rodzimcom zależy to tego nie wiemy bo nauczyciele przedstawiać będa wszystko pod siebie, żeby szkoły nie zamknięto. Natomiast tak jak pisze Pan Andrzej powinna być jakaś ocena tylko, że jak widać oceniać się nie dadzą lub inaczej.... Jedyna ogolno dostepna ocena to wyniki po jakiś konkursach itp.
UsuńJa jako osoba prywatna nie zgodzę się z opinią, że mała szkoła lepsze nauczanie to się nie sprawdza jakie powody to pewnie trzeba bytać specjalistow w tej sprawie można tylko podejrzeważ, że mniejsze zaangażowanie i mała motywacja. W tym przypadku nie ma co się dziwić bo jakbym był majstrem/kierownikiem i miałbym pod soba 4 ludzi inaczej bym do tego podchodził jakbym miał pod sobą z 40 ludzi tak samo działa w innych zawodach.
Dodam jeszcze, że gościmy na blogu u Pana A., który może niecenzuralne albo oszczercze wpisy usuwać. Czy nie tak?
OdpowiedzUsuńUsunąłem tylko dwa obraźliwe wpisy, reszta raczej do nich nie należy
UsuńCzy czuje się już pan zastraszony? lub zastraszany?
UsuńJa nie ale jak ktoś wyzywa mieszkańców od s...w, to po prostu usunąłem
UsuńAle to w tym wątku bo nie widziałem takiego wpisu...
UsuńDodałem fotkę w głównym poście minimalnych pensji nauczycieli.
OdpowiedzUsuńSamorządy od 12 lat mają obowiązek zapewniania średnich płac nauczycielom. Z kolei od czterech muszą się z niego szczegółowo rozliczyć w styczniu każdego roku. Zgodnie z art. 30a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.) gmina ma obowiązek dokonania analizy poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli. Musi tego dokonać w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Jeśli po dokonanej analizie okaże się, że część nauczycieli, np. mianowani, nie ma zapewnionej średniej płacy trzeba im wypłacić do końca, stycznia dodatek uzupełniający, określany potocznie czternastką.
To jest konkretna wypowiedz i proszę zaraz nie pisać, że ktoś tu łamie jakieś prawo i zaraz będziecie go skarżyć do sądu itp.
UsuńTo słowo może nie było piękne, ale reszta postu była wymowna i bez obrazy, to chyba nie została usunięta?
OdpowiedzUsuńA zdanie o rozpędzaniu patologii PL jest piękne i ok wg Pana?
To proszę napisać raz jeszcze i bez niecenzuralnych słów to na pewno nie usunę
UsuńNiestety to nie był mój post, tylko mi się podobał poza tym brzydkim słowem. ;)
UsuńNo właśnie. Wyprostowały się wątpliwości czternastek. To nie dodatkowa pensja tylko wyrównanie zaległych wynagrodzeń. Czy tak to mogę rozumieć?
OdpowiedzUsuńTak to jest wyrównanie, tylko że nie wyrównujemy tylko tym co im brakowało (co było by sprawiedliwe) tylko wszystkim. Także jak brakuje 100 zł miesięcznie w grupie, to dostają wszyscy a nie ci co mają poniżej minimum.
UsuńAle to nie jest wina nauczycieli tylko dziwnych przepisów. Ustalmy. I proszę nas nie kamienować.
UsuńI to można nazwać patologią systemu.
UsuńNie, to tylko wina Karty Nauczyciela, dlatego samorządy chcą się jej pozbyć a związki nauczycielskie chcą przy niej trwać
OdpowiedzUsuńGdyby rząd dawał wystarczającą subwencję, a o istnieniu szkół decydowały kuratoria, to może byłaby zdrowsza atmosfera w gminie i wszyscy byliby szczęśliwi. A przecież tam na górze(wcale nie w niebie) mają pieniądze na różne "ciekawe" inwestycje, na dopłacanie do bankrutujących spółek, na wypłacanie milionowych premii różnym pseudo ekspertów, na prowadzenie niepotrzebnych biur różnych posłów i t.d. i t.p.
OdpowiedzUsuńA na dole niech się pozagryzają o te ochłapy z pańskiego stołu.
Źle oceniasz to co mają na górze ale ja rozumiem każde grabie grabią do siebie, a nie od siebie tak jest było i pewnie będzie. Dlatego jakbyś nie zauważył to nie jest problem samego finansowania szkolnictwa ale jego strasznie zasiedziały i slabo poodający się system na reformy głównie przedewszystkim, że mają sile związki zawodowe. Teraz ty mi powiedz w inny sposób przychodzi kryzys nauczyciele zarabiają jak w tych tabelkach podane urzędnicy sporo mniej bo ich droga ograniczona i w czasie kryzysu słyszą płace w budżetowce zamrożone no nic trudno trzeba przetrzymać a co za chwile taki urzednik słyszy. Nauczyciele dostają podwyżki jak wyczytałem na jednym z portali to w 3 lata 30%(jak to nie prawda proszę mnie poprawić) i czego ty oczekujesz od tych innych ludzi, że mają głaskać was po głowach.
UsuńNietak dawno widziałem na portalu ostrowmaz24 filmik z sesji rady miasta jak szefowa z ratusza prosi burmistrza i radnych o podwyżki dla pracowników bo już 4 lata grosza nie dostali i co i nie dostali.
Taka to jest proszę ciebie równowaga w społeczeństwie. Ja od zawsze w tv słyszę, że jakaś zmiana powstaje to nauczyciele NIE zgadzamy się i koniec.
Przyczyna małej ilości dzieci, to ucieczka młodych ze wsi do miasta albo nawet za granicę po pracę. Tu też czyjaś głupia polityka do tego doprowadziła.
OdpowiedzUsuńZlikwidujemy szkoły. Wieś stanie się jeszcze mniej atrakcyjna. To wielkiej dziury w budżecie nie załata i w końcu zlikwidują nas wszystkich, jak ktoś o inwestycje i miejsca pracy się nie postara. Takie dobre położenie miejscowości. Gdzie ci mistrzowie w zdobywaniu funduszy unijnych? Przecież tu jest potencjał. Z tą ścieżką już jest fajny pomysł. Może pójść tą drogą, Państwo Radni :)
Szkoła nie prowadzi do tego, że ludzie zostają na wsi ludzie uciekają za pracą i tego nie zmieni żadna szkoła. Zapraszam oglądnać filmiki z poprzedniego zebrania w sprawie szkół tam była przedstawiona opcja wzięcia przez nauczycieli i chyba rodziców szkoły pod swoją opieke, a wójt zapewni dowóz do takiej szkoły tak bylo powiedziane na tym filmiku.
UsuńNie masz racji gościu. Przynajmniej w dużej części. To właśnie edukacja, czyli szkoła w dużym stopniu kształtuje młodego obywatela. Jeśli więzi młodego człowieka będą silne z miejscem w którym żyje , edukuje się to duża szansa, że będzie chciał tu pracować i żyć jako dorosła osoba. Nie wszyscy wyjadą do miasta.
OdpowiedzUsuńTu gościu można długo i szeroko polemizować w tym temacie ponieważ brak pracy i tym samym dostarczenie podstawowych dóbr dla człowieka w żaden sposób więzi mu w tym nie pomogą i jestem przekonany, że w dzisiejszych czasach komercjalizacji i globalizacji takie sprawy niestety zchodziły na bok. Kiedyś jak była wojna to młodzi się zbierali i szli w obronie kraju dziś jakby zaszła taka potrzeba to by wiali gdzie popadnie.
UsuńPoczytaj proszę wypowiedzi na wielu różnych portalach i forach jak polacy plują na swój kraj...
Wszystko zależy od wychowania, ale jak to już nie raz bywało najgorszym wrogiem Polaka jest drugi Polak.
UsuńOczywiście, że szkoła kształtuje a przede wszystkim uczy młodego obywatela. Jeżeli jednak nie będziemy się rozwijać i tworzyć warunków do powstawania nowych miejsc pracy młodzi uciekną. Aby tworzyć dobre warunki musimy inwestować przede wszystkim w infrastrukturę, budować drogi, wodociągi, tworzyć warunki do powstawania nowych miejsc pracy. Jak będzie gdzie pracować i przy okazji wypocząć, to na pewno będziemy się rozwijać i nie będzie problemu ze szkołami. Jeżeli młodzi będą mieli pracę i możliwość pozostawienia dzieci pod opieką, to mogą powstawać, żłobki, przedszkola co w efekcie sprawi, że i szkół nie trzeba będzie zamykać. No i jeszcze nasze co niektóre szkoły powinny lepiej uczyć a nie być tylko miejscami, gdzie można utkać znajomych. Co by było, gdyby zamiast 5 mln dokładać do szkół, to pieniądze te przeznaczyć na dodatkowe inwestycje.
OdpowiedzUsuńPanie Andrzeju co do jakości nauczania to niechcę się wypowiadać bo zaraz dostanę wpis, że obrażam nauczycieli i zaraz zostane zastraszony policją czy sądem ale jak taki poziom był większy co niektórzy twierdza, że im mniejsza szkoła tym lepsze nauczanie to po przeniesieniu takich dzieci do wiekszej szkoły te dzieci z mniejszej powinny "wciągnać nosem" tych z dużej czyli być o wiele lepszymi, a prawdopodobnie tak nie jest. Dlaczego to tu można polemizować może Pan ma więcej informacji w tej sprawie. Nie słyszałem jeszcze o takim przypadku, żeby rodzina po zamknięciu szkoły postanowiła zmienić miejsce zamieszkania ale po utracie pracy w danym rejonie to już tak.
UsuńMa Pan racje, że 5 mln to sporo i sporo inwestycji by mogło powstać dla gminy, która niestety musi gonić inne gminy. Wodociągi, kanalizacja, drogi asfaltowe, ścieżki rowerowe, świetlice, place zabaw i wiele innych spraw.
A tak dokładnie to ile tych kilometrów drogi powstałoby za te ewentualne 5 ml?
OdpowiedzUsuń~400 tys. kosztuje kilometr
UsuńTo jest 13 km i to jeszcze zależy jaki parametr tej drogi Panie Andrzeju czy szerokości 3m czy 6m z rowami itp ale i tak to 13 km to już jest coś bo taka wieś to mają przeważnie 1-2 km drogi.
UsuńTak się wydaje, że w 1-2 lata wszystkie wsi w gminie powinny mieć drogi asfaltowe z takiej oszczedności bo to by dało w 2 lata 26 km.
UsuńA gdzie tak tych dróg brakuje? Nie oszukujmy się. Te oszczędności poszłyby na spłatę procentów od procentów od 20 milionowego zadłużenia Gminy. Czyli szkoły po prostu zostaną przejęte przez banki, jakby nie patrzeć. :( i nie będzie z tego żadnych inwestycji. Bajeczki dla łatwowiernych mieszkańców.
UsuńJa widziałem wiele miejscowości, gdzie brakuje na przykład na Daniłowo Parcel tam co organizują te imprezy na Ranczo, Niegowiec jeden i drugi, Daniłówka I Daniłówka II, W Małkini Dolnej Za bugiem i w kilku innych.
UsuńW Małkini dolnej jest droga asfaltowa, ale po niej autobus szkolny nie chce jeździć. Dzieciska się kłębią na skrzyżowaniu aż strach przejeżdżać.
UsuńPrzepraszam bardzo to nie jest autobus szkolny tylko turystyczny :) Z jednej strony dziwi mnie, że ktoś dopuścił taki autobus na wiejskie drogi zamiast mniejszy lub busiki a z drugiej strony widząc taki sam autobus na wjeździe do bieli w tamtym roku, gdzie wbił się w niego inny samochod daje do myślenia, że taki wysoki to nic się nikomu nie stało.
UsuńW takich miejscach jak Małkinia Dolna, Błędnica, Orło i Niegowiec powinny być zatoczki autobusowe oraz na pewnych odcinkach chodniki.
Pamiętajcie, że subwencja jest tylko na szkoły, a przedszkola gmina musi utrzymywać za własne pieniążki, a tu chyba zostało wliczone do tych 5 mln. Poza tym te oszczędności są liczone zbyt optymistycznie. Myslę, że oszczędności nie będą tak wielkie. Dojdzie dowożenie, świetlice. Nie wiem czy to ktoś wreszcie policzył.
OdpowiedzUsuńTak na jedną szkołę to ile wyjdzie tych oszczędności konkretnie i ile to w przeliczeniu na coś konkretnego? Czy te wartości można porównywać?
Tak mi się wydaje, że są 3 szkoły do zamknięcia i to z tego 5 mln by zostało czy tam są przedszkola chyba nie. Co do zysków zapewne Pan Andrzej by je mół tu przedstawić?
UsuńJa mam nadzieję, że te 5 mln to by poszło w pierwszych latach głównie na inwestycje w te miejscowości co by szkoły zostały zamknięte. Znaczy się dokladniej to do tych miejscowości co tamte dzieci chodzął.
UsuńRozmarzyłeś się gościu i nawet policzyć ci się nie chce. Może jakieś 100 tys oszczędności przy optymistycznym liczeniu na jednej szkole. Ale i to nie pewne. Dojdą inne koszty, nie mówiąc o społecznych.
UsuńTo podzielić na 3 wsie, z których dzieci chodzą do jednej szkoły, to naprawdę straszne inwestycje na te wsie pójdą. Postawią jeszcze jedną remizę na strażackie imprezki? To będzie super centrum kultury na wsi, a drugie pod sklepem.
Chyba ty jesteś nie poważny ktoś by sobie dupe zawracał za 300 tyś dla 3 szkół nie przesadzaj. Poczekajmy niech Pan radny nam przedstawi wyliczenie ile zostanie po skasowaniu tych 3 szkół.
UsuńPrzeglądając poprzednie wątki na blogu o szkołach w tabelce wyszło, że za 3 szkoły było ponad 2 mln oszczędności, a za 4 szkoły to 3 mln. Nie było podane dowożenie bo ono i tak by zostało ale na konkretne wyliczenie trzeba pytać naszego radnego. Z tych tabelek wychodzi, że zamknąć trzeba 4 szkoły czyli u Pana radnego też .
UsuńPrzedszkola w tych szkołach SĄ! Nazywają się zerówki.
OdpowiedzUsuńChyba teraz była jakaś reforma i zerowki wcielili do szkoły ale niech Pan Andrzej się wypowie.
UsuńŻyjemy w dwóch światach? W naszej gminie radni likwidują szkoły liczące ok. 70 uczniów. W sąsiedniej gminie (Ostrów Maz.) w takich szkołach buduje się hale sportowe (Dybki lub Ruskołęka Stara w Gminie Andrzejewo). Czy to są dwa różne światy, czy też dwa różne sposoby podejścia radnych do spraw gminnej oświaty?
OdpowiedzUsuńZapewne nikt by tam nie budował hali sportowej jakby było malo dzieci. Dybki czy Andrzejewo to duże miejscowości i zapewne tam jest więcej dzieci co do Ruskołeka to nie wiem. W tamtym roku zamknięto bodajrze 2 szkoły albo to w gminie Ostrow albo Wąsewo.
UsuńJak podaje GUS w 2010 roku w gminie Andrzejewo było 1 gimnazjum i 3 szkoły podstawowe a wydatki na oświatę to 24% budżetu. W gminie Wąsewo było 5 szkół podstawowych i 1 gimnazjum, wydatki oświatowe to 30%. W tym samym czasie u nas na oświatę szło już 44% wydatków budżetowych. No i jeszcze te gminy o wiele miejsc w górę były w nauczaniu.
UsuńPanie Andrzeju jakby nie patrzył to trzeba wszystkie 4 szkoły zamknać jak to zrobić czy co roku 1 czy jednego 2 drugiego 2 czy wszystkie na raz to jest już wasz kłopot. Jeszcze jest opcja z tym połączenim szkoły w Orle z Kaczkowem ale tu trzeba wiele chęci.
UsuńA czy ktoś myśli że zamknięcie jednej czy trzech szkół rozwiąże problem oświaty? Dalej niektórzy dyrektorzy będą zatrudniać nowych woźnych i nauczycieli a organ prowadzący na to im będzie pozwalał a za kiepskie wyniki dostaną jeszcze wysokie premie
OdpowiedzUsuńW tym przeypadku to nasza władza lokalna nie siega tak wysoko zlikwidowanie karty nauczyciela to już wyżej muszą podejmować.
UsuńA kto jest odpowiedzialny za nadzór Wójt?
OdpowiedzUsuńKoniec 13 !!!! a za to podwyzki dla najlepszych
OdpowiedzUsuńhttp://biznes.onet.pl/zamiast-trzynastek-podwyzki-dla-najlepszych,18490,5401612,1,prasa-detal
Jak ma 13 motywować do lepszej pracy jak "czy się stoi czy się leży" i tak się dostanie
UsuńTo dotyczyć ma tylko urzędników
UsuńDokładnie tak ale to jest przykład rozwiązania systwmowego mogli by nauczycielom zastosować :)
UsuńNiestety wszelkie ruchy blokuje Karta Nauczyciela
Usuńto może, niestety, całkiem pozwalniać nauczycieli, wtedy ich lekką i beztroską rolę przejmątacy, niestety, fustraci.
UsuńA może zrobić także jako :rozwiązanie systemowe".
A poważnie, dziwi mnie tak wielka niechęć przeciwko całej grupie zawodowej. Ta zawistna radość, jeśli można coś im ująć z pensji, może zwolnić z pracy, a najlepiej przeliczyć na wodociągi, kanalizację (sic!) czy asfalty. Żeby było jasne, nie pracuję w szkole, ale czytając te wpisy tylko współczuję tym, którym powierzamy nasze dzieci, którzy w naszym zastępstwie (rodziców) zajmują czas naszych dzieci, starając się czegoś je nauczyć i jakoś wychować.
I jeszcze jedno. Panie Radny. Karta Nauczyciela krępuje wam ręce w sprawie nauczycieli, zgoda, a co was ogranicza w redukcji poborów władz gminy? Czy może z równym zapałem i zaangażowaniem powalczycie o redukcję własnych diet i apanaży czułej i troskliwie planującej budżet władzy? Wątpię.
O jaką niechęć tu chodzi? Czy pisanie prawdy to niechęć? O apanażach już nie raz pisałem.
Usuń"Pisałem", i o szkołach, i apanażach. Ale na sesji widać tylko sprawę szkół. To może jakieś konkretne działania poza pisaniem trzeba podjąć?
UsuńA z pisaniem prawdy - widać sympatię i powiązania z jedną z partii ze sprawiedliwością i prawem w nazwie. Oni także znają prawdę. I ta prawda nie podlega żadnym wątpliwościom. W imię tej prawdy są gotowi nawet zniszczyć wątpiących w tę prawdę. Są bezkompromisowi. Bo - jak twierdzą - gdy ktoś broni prawdy, nia ma miejsca na kompromis.
Tylko zapominacie, obrońcy prawdy, jak piękne słowa wypowiedział ks. Tischner - o sensie i istocie prawdy. Opisał trzy stany, w których jest właśnie ta prawda występuje:
prawda;
tys prawda;
i (chyba najczęściej występująca) gó.no prawda...
Anonimowy23 stycznia 2013 23:27 mamy XXI WIEK i 2013 a nauczyciele a raczej system zostali jeszcze w poprzednim WIEKU czasy PRL i tu jest problem, a nie problem jest z odbieraniem komuś. Dokładnie teraz widzimy kolejny beton Kolejarzy czy widziałeś w TV, żeby z jedna osoba poparła ich strajk?
UsuńJak Pan będzie głosował na najbliższej sesji w sprawie likwidacji 3 szkół?
OdpowiedzUsuńZa likwidacją najmniejszej szkoły
UsuńCo roku po jednej i za 4 lata nie będzie już tych szkół. Można to było zaczać wcześniej były lepsze warunki do tego.
UsuńJak by nie parzyć to czy wcześniej czy później problem z tymi szkołami dopadnie wszystkich i nauczycieli, radnych i rodziców. Bo tendencja ilości dzieci co roku nie odwraca się tylko zmniejsza i kieruje się w stronę niżu demograficznego.
OdpowiedzUsuńTylko szkoła w Kańkowie zostanie ograniczona do klas 0-3
OdpowiedzUsuńStarczy z tego na chodnik :)
UsuńW wątku dot. XXIII sesji rady gminy napisał pan, że sesja skończyła się o godzinie 15.00. Tu widzę wpis z godz. 13.42. Podgrzewaniem swego waru pan się zajmuje w czasie, za który pobiera znaczną dietę? Nie znalazłem też nigdzie wzmianki o tym, że część subwencji oświatowej w ubiegłym roku kalendarzowym została przesunięta, za aprobatą radnych, na "drogi" /stwierdzenie Radnej na sesji 24. 01. 2013 patrz filmik /. Wniosek narzuca się sam: kwota subwencji jest za duża na potrzeby skoro można ją jeszcze uszczuplać!
UsuńJest coś takiego jak przerwa i telefon komórkowy
UsuńTo dobrze, czy źle?
OdpowiedzUsuńTo już po zabiegu? Co tak cienko na początku miało być 0-3 wszystkie szkoły, potem zamykanie wszystkich, a tu ledwo udało się w jednej szkole zrobić 0-3 co się stało?
OdpowiedzUsuńCo się stało? Jajeczko pod jajeczko się schowało.
OdpowiedzUsuńOkazuje się, że antyoświatowa kampania radnego Kucharka ziściła się.
OdpowiedzUsuńW Kańkowie 0-3 to ile będzie dzieci 4 czy 3.?
OdpowiedzUsuńi ilu nauczycieli? i tak co roku. Nic dodać ,poprostu .
Jakby tak się stało to by była kompromitacja roku :)
UsuńCo za wredny złośliwy typ. Idź i policz sobie!
OdpowiedzUsuńPrzestań człowieku obrażać ludzi!!!!!!!!
UsuńTo chyba radni jak zobaczą ile dzieci zostało będą opisanie w jakiejś gazecie jakiego cudu dokonali. Panie radny czekamy na dane ile zostanie w szkole dzieci 0-3 a ile ejst teraz?
OdpowiedzUsuńTeraz musicie głosować na SLD i RP bo to tylko oni zostali jako alternatywa, która może wprowadzić zmiany PIS kompromitacja, a PO rozczarowanie i zawiedzone rozpalone nadzieje...
OdpowiedzUsuńJa też czekam na dane ile dzieci będzie od września w 0-3 w Kańkowie ,Glinie i Orle.
OdpowiedzUsuńPewnie się nie doczekasz bo będzie odpowiedź, że nie wiadomo ile dojdzie dzieci :)
UsuńW Kańkowie od IX- 2013 - kl.1 - 3 uczniów, kl.2 - 7, kl.3 - 7
OdpowiedzUsuńKompromitacja proszę państwo kompromitacja hehe czy ktoś to wogle policzył bo faktycznie to wy dopłacicie więcej do tej szkoły niż przed tym głosowaniem. Teraz dofinansowanie na 1 ucznia prawdopodobnie wzrośnie, a nie spadnie. Tera to albo zlikwidujcie to całkiem albo wycofajcie się z tego. Ponieważ na jesieni będzie miał Pan masę ciekawych wpisów od zainteresowanych.
UsuńWidziałem Pana nowy temat i jak głosowaliście wogle bez logiki.
Niech się teraz uczciwie nauczyciele wypowiedzą jak wy będziecie dzieci uczyli w SZKOLE z 17 uczniami jak dobrze pójdzie :)
UsuńTo zapewne powstanie jedna klasa i cała szkoła. Część rodziców pośle dzieci do szkoły podstawowej nr 2 i zostanie niewiele uczniów.
OdpowiedzUsuńTo jedna klasa będzie. Część rodziców będzie dowozić do szkoły podstawowej nr2 i zostanie garstka. Czyli 4 dzieci. Jak nic w gazecie opiszą.
W Glinie w tym roku w kl. 0-6 jest 83 osoby.
OdpowiedzUsuńMateriał dla TVP hehe jak się patrzy :)
OdpowiedzUsuńPanie Andrzeju po milczeniu Pana wnioskuję, że coś tam się stało dziwnego na tej sesji? Czy było coś w stylu zastraszania lub coś podobnego niech pan zdradzi kulisty tej sesji.
OdpowiedzUsuńponieważ pod tym postem jest zbyt dużo spraw to do wymiany poglądów zapraszam wyżej
OdpowiedzUsuń