sobota, 5 stycznia 2013

Koniec z dożywotnim przyznawaniem mieszkań komunalnych ?

Źródło: wspolnota.org.pl
Rewolucja w budownictwie komunalnym – zgodnie z rządową nowelizacją, nie będzie możliwości automatycznego dziedziczenia prawa do gminnego lokalu. Zmiany skrócić mają kolejki oczekujących i skierować wsparcie w stronę najbardziej potrzebujących. Większość samorządów popiera proponowane przepisy..........Nowelizacja ma ułatwić prowadzenie najmu nieruchomości, skrócić kolejki oczekujących i sprawić, że lokale przeznaczane będą dla ludzi najbardziej potrzebujących. W Polsce chętnych na przydział lokali komunalnych z roku na rok jest więcej – dzieje się tak głównie z powodu przechodzenia prawa najmu „z pokolenia na pokolenie”. Przyznany raz lokal zostaje przypisany danej osobie, a następnie jest dziedziczony. W nowelizacji zakłada się, że nie będzie już automatycznego przenoszenia umowy najmu na następców prawnych (np. dzieci lub krewnych) w przypadku śmierci głównego najemcy.
Mieszkania tylko na 5 lat
W myśl proponowanych zmian, lokale mają być przyznawane przez gminy maksymalnie na 5 lat, na podstawie bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej osób ubiegających się o nie. Ponadto, czynsze w lokalach należących do gmin mają być ustalane na poziomie rzeczywistych kosztów utrzymania. Stosowanie niższych stawek będzie możliwe na podstawie uchwał rady gminy. Nowelizacja ma dać gminom możliwość wynajmowania niezbędnych lokali na wolnym rynku, dla zrealizowania potrzeb mieszkańców w trudnej sytuacji socjalnej. Obecnie nawet osoby w nadzwyczajnej sytuacji, np. pogorzelcy lub powodzianie, muszą czekać, aż gmina będzie dysponować własnym wolnym lokalem.....
Lokale dla najbardziej potrzebujących
Samorządy czeka więc szereg zmian w sposobie gospodarowania posiadanym zasobem mieszkaniowym........Wprowadzenie do ustawy okresowej weryfikacji sytuacji materialnej najemców lokali komunalnych w sytuacji permanentnego niedoboru mieszkań staje się koniecznością. Wydaje się, że proponowane zmiany, m.in. zawieranie umów na czas określony, wprowadzenie kryterium dochodowego przy regulacji tytułu prawnego do lokalu w przypadku śmierci dotychczasowego najemcy bądź przedłużania umów najmu, przyniosą oczekiwany rezultat, a mianowicie ograniczą dostępność lokali komunalnych, rezerwując je dla osób w trudnej sytuacji życiowej i materialnej – dodaje..............
Pomoc dostanie więcej osób
Dziś kolejki oczekujących na mieszkania komunalne i socjalne są bardzo długie. W Warszawie czeka 4805 osób, w Bydgoszczy – ponad tysiąc, w Częstochowie – ok. 1500. Podobnie w innych miastach. Największy problem stanowi konieczność przyznania lokali socjalnych osobom z orzeczoną eksmisją, którym gmina zobowiązana jest zapewnić dach nad głową. – Zapewne nowelizacja będzie miała wpływ na szybszą realizację przydziałów lokali mieszkalnych. Liczba oczekujących zależeć będzie od kryteriów określonych w uchwałach rad miast i gmin – mówi Anna Strzelczyk-Frydrych z Bydgoszczy.
„Z uwagi na fakt, że projekt zmiany do ustawy zakłada m.in. wyłączenie stosowania art. 691 kodeksu cywilnego (tj. wstąpienie w stosunek najmu po śmierci najemcy) w zasobie komunalnym, umożliwi to pozyskanie większej liczby wolnych lokali, a w konsekwencji szybszą realizację spraw osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej. Również zawieranie umów na czas oznaczony i cykliczna weryfikacja dochodów uzyskiwanych przez najemców umożliwi zapewne udzielenie pomocy w większym niż dotychczas zakresie” – czytamy w odpowiedzi nadesłanej przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
– Nowelizacja na pewno pozwoli na większą rotację najemców – zwraca uwagę Włodzimierz Tutaj, rzecznik Częstochowy. – Chcielibyśmy, aby skróciła okres oczekiwania na realizację wyroku eksmisyjnego. Zależy to jednak od wielu innych czynników, a przede wszystkim od kondycji ekonomicznej społeczeństwa. Niemniej jednak takie rozwiązania, jak kasacja katalogu osób, którym bezwzględnie ustawa gwarantowała lokal socjalny, nałożenie obowiązku sprawdzenia przez sąd sytuacji materialnej dłużnika, wprowadzenie definicji miejscowości pobliskiej, umożliwienie zawierania umów najmu okazjonalnego podmiotom gospodarczym, powinno w znacznym stopniu ograniczyć liczbę osób, którym gmina będzie miała obowiązek zapewnić lokal socjalny – dodaje.
Czy zmiany spowodują, że lokale trafią wyłącznie do osób najbardziej potrzebujących? Założenia ustawy wskazują, że osoby zamieszkujące w mieszkaniowym zasobie gminy i osiągające wysokie dochody powinny wynajmować lokale na wolnym rynku, tym samym zwolnione mieszkania powinny trafić do osób o niskich dochodach, czyli do tej grupy najbardziej potrzebującej pomocy.
– Podstawowe założenia ustawy niewątpliwie spowodują, że z lokali komunalnych w większym zakresie korzystać będą osoby znajdujące się w trudnej sytuacji i potrzebujące pomocy mieszkaniowej – dodaje Milena Świątek.
Najem socjalny bardziej elastyczny
Zmiany pomóc mają także w poszukiwaniu mieszkań na cele socjalne. Samorząd będzie mógł zawierać umowy najmu socjalnego, a więc wynajmować lokale na cele socjalne na wolnym rynku. – To dobra propozycja, niemniej jednak pojawia się pytanie, czy znajdą się właściciele, którzy będą chcieli wynająć lokal gminie dla osób, które otrzymały uprawnienia do lokalu socjalnego na podstawie prawomocnego wyroku sądu nakazującego eksmisję – mówi Anna Strzelczyk-Frydrych.
– Wiązać się to będzie z ponoszeniem przez samorządy znacznych nakładów finansowych – podkreśla Beata Krzyżanowska. – Wynika to z różnicy pomiędzy rzeczywistymi kosztami wynajmu a wysokością czynszu lokalu socjalnego płaconego przez lokatora – dodaje.
– Wprowadzenie najmu socjalnego w miejsce sztywnego wyodrębniania zasobu lokali socjalnych stało się koniecznością – twierdzi Włodzimierz Tutaj. – Tworzenie zasobu lokali socjalnych jest wyjątkowo niepraktyczne i utrudnia prawidłowe gospodarowanie mieszkaniowym zasobem. Zmiana pozwoli gminie na elastyczne dostosowanie liczby lokali o czynszu socjalnym do liczby zobowiązań gminy – dodaje.
Nowelizacja będzie teraz przedmiotem prac w parlamencie. Na wejście w życie zmienionych przepisów trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz