poniedziałek, 28 października 2013

Stracone lata

Pod artykułem w Onecie o wypadku, gdzie to radiowóz eskortujący byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego potrącił rowerzystę znalazłem ciekawy komentarz:  Ponad 20 lat temu "obalono" w Polsce komunizm. Obalono tak skutecznie, że żadnemu z czerwonych nie spadł nawet włos z głowy,
czołowi komuniści stali się nagle socjaldemokratami, trockiści przeobrazili się w działaczy społecznych, reżyserzy, którzy udowadniali, dlaczego AKowcy byli straconym pokoleniem, w opozycyjnych intelektualistów, PRLowscy prawnicy, stali się konstytucjonalistami, redaktorzy PRL-owskiej TV właścicielami prywatnych TV, członkowie ZMS , ZSMP , PZPR, UBecy , Esbecy , TW , kapusie - stali się kapitalistami pełną gębą i ludźmi roku Forbesa. A robotnicy przemienili się w bezrobotnych. Mieliśmy szansę zaobserwować, jak to można w naszym „demokratycznym państwie prawa” bezkarnie zastrzelić generała policji i jak do tej pory nie udało się ustalić mocodawców . Mogliśmy zaobserwować, jak po kolei są umarzane wszelkie procesy w sprawach gospodarczych, gdzie Polskę okradano na miliardy dolarów. Jak rozpadały się samochody inspektorów NIKu , jak odwoływano kolejnych sędziów i ginęli świadkowie. W końcu zginęła w Smoleńsku elita państwa polskiego z prezydentem kraju na czele a UE nawet nie kiwnęła palcem, żeby wyjaśnić tą „katastrofę”

53 komentarze:

  1. Polecam ciekawy serial Popiełuszko, który teraz jest pokazywany w TVP można też na ich stronie oglądać od początku na VOD.

    Symbol przemian zmarł w wielu 86 lat Tadeusz Mazowiecki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba symbol straconych lat.

      Usuń
    2. Nie wiem co masz na myśli

      Usuń
    3. Symbol grubej kreski i zaniechań o których jest mowa w poście.

      Usuń
    4. W obliczu śmierci to bardzo nie stosowny komentarz.. Nawet wrogowie w takim czasie czynią zaniechania.

      Usuń
    5. Na każdym portalu jest podsumowanie życia T. Mazowieckiego. Wymieniane są jego zasługi jak i przewinienia i daj spokój z tym patosem. Nikogo nie obraziłem. Nawiązałem tylko do zamieszczanego postu i komentarza. To wszystko.

      Usuń
    6. Szanowny Panie Andrzeju,przedkładam propozycję aby do czasu pogrzebu Pana Tadeusza Mazowieckiego zaniechać publikowanie niniejszego postu.Tak będzie lepiej dla wszystkich.Proszę rozważyć

      Usuń
    7. Ja nie zamieściłem tego postu w związku ze śmiercią byłego premiera, po prostu bardzo mi się podobały stwierdzenia. Gdy go zamieszczałem nie wiedziałem o śmierci. Proponuję nie pisanie o byłym premierze.

      Usuń
  2. Nie do wiary,że taki artykuł znalazł się na onecie.Przeoczenie cenzora;) he,he

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko co napisane jest w tym poście to prawda. Tak właśnie "obalono" komunizm w Polsce. Np. nie ukarano żadnego sędziego, który dopuścił się zbrodni sądowej. Zaledwie kilku UB zostało postawionych przed sądem. Wszyscy lokalni PZPRowcy, ORMOwcy i inne szumowiny mają się dzisiaj dobrze. Naiwność solidarności w latach 1988/89 pokutuje do dzisiaj.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. OK, ale jaka była REALNA alternatywa w tamtym czasie? Dla przypomnienia - wojska radzieckie wciąż stały w Polsce, resorty tzw. siłowe w rękach peerelowskich ministrów, hiperinflacja, brak wolnego rynku, trupy w Rumunii, nieudolni tzw. działacze Solidarności. Wprowadzić opcję zerową? Skasować sądy, milicję, zdegradować kadrę oficerską WP, skazać wszystkich członków i działaczy PZPR?
      W tamtym czasie rzeczywiście odeszliśmy z komunistyczego obozu. Cena była wysoka, właśnie taka, że szumowiny i aparatczycy mogli normalnie żyć w wolnym kraju. Ale co, nie warto było? Lepszy był wariant wojny domowej, dzielenia społeczeństwa?

      Usuń
    2. Jakoś Niemcy, Czesi i Węgrzy dali sobie z tym radę

      Usuń
    3. Nawet radni mają różne korzenie

      Usuń
    4. Oczywiście nie można było zrobić tego z dnia na dzień, ale przez 24 lata można było tego dokonać. Przede wszystkim należało zrobić deubekizację (zamknąć zbrodniarzy stalinowskich, zarówno katów z aresztów śledczych jak i sędziów, prokuratorów itd.) następnie szeroką lustrację (oczyszczenie mediów, wyższych uczelni, policji wojska itd) i restytucję mienia. Nie reprywatyzację tylko restytucję. Można było zapoczątkować te działania już na początku lat 90 tych. Nie zrobiono nic lub prawie nic w tym kierunku. To bardzo szeroki i wielowątkowy temat.

      Usuń
    5. Co do naszych radnych i władzy gminnej to typowy przekrój naszej Polski. Misz masz o różnej proweniencji. Byli czerwoni, różowe sieroty po sld, arbuzy z sympatią do psl, tzw prawicowcy którzy przykleili sobie łatkę pisu by wygrywać wybory i tacy co im wszystko jedno na kogo głosują i z kim tworzą sojusze.

      Usuń
    6. Wprowadzić opcję zerową.Wszystkich komunistycznych żołnierzy zawodowych przenieść do rezerwy z adnotacją”przeniesiony do rezerwy bez odbycia zasadniczej służby wojskowej” Przywrócić karę śmierci. Powywieszać połowę byłych sygnatariuszy byłej komunistycznej władzy.Wszystkich ormowców i byłych milicjantów osadzić w więzieniu .Wszystkim członkom PZPR wydać dekret ,że nie mogą kandydować w wyborach do sejmu , senatu i samorządów wszystkich szczebli. Unieważnić wszystkim dyplomy tak ukończenia szkoły średniej , studiów i jeszcze wyżej aż do profesora zwyczajnego by nie było żadnej skazy ustroju komunistycznego. Zgodnie z zasadami rewolucji kulturalnej /jak w Chinach/ wyniszczyć /bo rozkradzione już zostało/wszystko do korzeni łącznie z tym co w ogólno narodowym zrywie po roku 1945 pobudowaliśmy. Wyrzucić z pracy nauczycieli którzy za komuny uczyli dzieci. Zacząć wszystko od początku na spalonej ziemi i niech się stanie rok 1927 czyli druga kadencja sejmu RP. Robić taką propagandę w świecie aby ruski nam wreszcie oddali wrak samolotu. Odgrodzić się od Niemców i Ruskich natomiast w świecie promować tylko Gruzję . Wszystkim emerytom którzy jeszcze żyją a mieli naliczone emerytury za dawnego ustroju cofnąć do wysokości 552zł. A tak mogli byśmy gdybać i gdybać a tu ciągle nas dalej rozkradają bo mamy nieszczelne prawo a sejm który powinien jego stanowić to się zabawia w polityczki różnego rodzaje zespoły parlamentarne jak ten ostatni/na wymioty się zbiera/Nie umiemy wybrać dobrych przykładów jak chociażby Niemcy. Jak tak dalej pójdzie a jesteśmy na dobrej drodze to jako naród się nie pozbieramy. Uchroń nas Boże od rządów PIS i Platformy. Tylko na kogo głosować na Ruch Palikota i SLD również w żadnym przypadku. I CO DALEJ? Czyżby wojna domowa? Minorowo to widzę. Musimy jednak wszyscy upaść na gęby aby w nowej odsłonie bez obecnych politykierów znowu powstać. A może znajdzie się drugi Piłsucki.

      Usuń
    7. W 1988/89 nie można było wprowadzić opcji zerowej i teraz tym bardziej. Za późno by wypalić wrzód gorącym żelazem. Gangrena postkomunistyczna i socjalno-liberalna toczy ten kraj. I nie mam tu na myśli tylko poglądów politycznych, ale pewien sposób myślenia naszych rządzących wyniesiony z wielu lat tkwienia w komunie i dalej przenoszony na nowe pokolenie polityków we wszystkich partiach które są w sejmie. Czysty konformizm. Nie ma tu racji stanu, jest tylko żądza władzy. To jest wynik braku elit w naszym społeczeństwie. Elity zostały głownie wybite przez brunatny i czerwony socjalizm. Reszty dokonali nasi rodzimi szubrawcy z PPR, PZPR, UB, SB, KBW itd. Dzięki zaniechaniom od 1988 prawdziwe polskie elity polityczne i własnościowe nie zostały odtworzone. Pieniądze są w posiadaniu ludzi którzy byli/są powiązani z komunistyczną nomenklaturą i tajnymi służbami.

      Usuń
    8. Jesteś mądry facet/a może ona/.Masz szeroki horyzont widzenia i śledzenia tego wszystkiego co w naszym kraju jest złe.Stąd jaki wniosek"nie głosować na szubrawców i złodziei"Za wszelką cenę szukać zdrowych i nie zdemoralizowanych elit. Wiem że to trudna sprawa ale Polacy powinni zdać egzamin od naszego lokalnego samorządu po powiat , województwo i SEJM.Celowo dużymi literami po od tego się wszystko się zaczyna.

      Usuń
    9. Jak się czyta o tych wszystkich poczynaniach od 1988 roku to pewne rzeczy wydają się niebywałe i człowiek staje się ogłupiały a nie mądrzejszy. To jest straszne jak ta nić nieomylności uczestników okrągłego stołu, nas wszystkich omotała. Tak tu potrzebny jest pewien przełom. Ale nie mamy drugiego Piłsudskiego, Dmowskiego ani Orbana. Nieszczęściem samorządu jest jego upolitycznienie w takiej formie jak obecnie. Słyszane frazesy naszej lokalnej władzy są przeniesione wprost z polityki widzianej w telewizji. I tak to trwa od dziesięcioleci. Czysta postkomuna. Choć pisowska ale postkomuna. Nic dla ludzi, wszystko dla mnie. A definicja polityki to przeciwieństwo tej deklaracji.

      Usuń
    10. W dawnej Polsce podstawowe wartości to: Bóg, Honor i Ojczyzna, obecnie władza, kasa i koniec swojego nosa

      Usuń
  4. Niestety tamten system miał wady ale najbardziej oczekują powrotu do tamtego systemu ci, którzy zaznali życia w obu systemach. Szkoda, że nie ma takich możliwości sprawdzenia na przestrzeni tych kilkunastu lat jakby wyglądała gmina z czasów PRL względem tej. Czy by było więcej pracy, zadowolenia, kultury, honoru i czy inwestycje były by w tyle czy w przodzie do dzisiejszych czasów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma co się nad tym zastanawiać. Tego systemu nie powinno być. Nie powinien nam się przydarzyć.

      Usuń
    2. Komuna była zła sama w sobie. Tęsknią do niej niektórzy ludzie, ale nie dlatego, że było dobrze, ale dlatego, że byli wtedy młodzi.

      Usuń
    3. Fragment felietonu Bronisława Wildsteina
      "Wdzięczność dla komunistycznego państwa jego władze usiłowały wyrobić w nas, powtarzając bez końca, że ofiarowało nam ono: wykształcenie, bezpieczeństwo, pracę i ogólnie możliwości istnienia. Propaganda ta musiała zostawiać ślad. Ideologowie III RP przeciwstawiający się radykalnemu zerwaniu z PRL i walczący z dekomunizacją relatywizowali podejście do komunistycznego państwa. Nie wszystko było tam złe – wmawiali nam. Kształciliśmy się, dojrzewali, żyli, a nawet bywali szczęśliwi w „ludowym państwie”. Zgodnie z tymi tezami odrzucając PRL, musielibyśmy odrzucać samych siebie. Pomimo ich absurdalności – uczyliśmy się i bywali szczęśliwi nie dzięki, ale mimo istnienia komunizmu – tezy te, powtarzane przez przytłaczającą większość ośrodków opiniotwórczych, zyskały rezonans. Apelowały do sentymentalnej tęsknoty za przeszłością (młodością) i pacyfikowały złe wspomnienia. Tak więc dziś nie mamy pewności, co znaczy identyfikacja z PRL."

      Usuń
    4. W stanie wojennym woziłem dokumenty do szkoly w Pułtusku i aby tam pojechać musiałem z urzędu gminy dostać przepustkę. Większość artykułów była na kartki, od zomo można było dostać pałą za nic, także PRL a zwłaszcza jego ostatnie 10 lat bardzo źle wspominam

      Usuń
    5. Panie Andrzeju tu to Pan pojechał nie tęsknią za tym ,że byli młodzi ale za tym, że mieli prace mniej stresów niż teraz i ludzie byli milsi otwarci życzliwi bo każdy był mniej więcej taki sam biedny, a dziś jest odwrotnie ludzi srają wyżej niż mają jak tylko ktoś się odbił od dna to już kontaktów nie utrzymuje. Ja może jestem młody i tamtych czasów za dużo nie pamiętam ale pamiętam lata 90 czyli początek przełomu jak ludzi byli jedni do drugich. Pogadali jeden z drugim, mieli czas na wszystko. Chodzili do siebie na imprezy typu urodziny, imieniny itp. Dziś to zanikło i nie dlatego, że ludzie są starsi ale dlatego, że status społeczny się pozmieniał.

      Usuń
    6. Komuna czy czasy obecne. Wszystko ma swoje blaski i cienie. Nie można powiedzieć że za komuny to wszystko” be „ a obecnie to wszystko „cacy”. Nie będę się rozwodził odnośnie komuny bo to był ustrój zniewolenia .Ale taki otrzymaliśmy po drugiej wojnie światowej i z tym musieliśmy się zgodzić a mężowie stanu z zachodu razem ze stalinem w Jałcie takie podjęli decyzję łącznie z naszymi granicami. Sami militarnie nie byliśmy w stanie wypędzić hitlerowców a na zachód tak bardzo liczyć nie mogliśmy. Tak zgadzam się taki system nie powinien zaistnieć ale w brew naszej woli zaistniał. A teraz popatrzmy na dzisiejszy kapitalizm. Kapitalizm który jest najbardziej żarłoczny ze wszystkich jakie można spotkać. Jakie są zarobki a jakie umowy o prace. Ile ludzi pracuje na czarno. Ilu ludzi jest ubezpieczonych. Ile pieniędzy kapitaliści/oczywiście nie wszyscy/są winni swoim pracownikom zwłaszcza pierwsze pobory które prawie wszędzie są nie wypłacane jako rękojma gwarancyjna. A spójrzmy na polityków i te wszystkie przekręty. Obsadzanie swoimi rodzinami intratnych stanowisk w spółkach. A te wszystkie spółki z podziałem na córki spółki itd są po co..I Ne dzielił bym na rządzących i opozycje Wszyscy są diabła warci. Jak się nie obudzimy i z tego gówna rąk nie wyjmiemy to tak będzie kadencja po kadencji. Bezwzględnie że znacznej części społeczeństwa która żyła w obu systemach to szkoda lat ale nie tylko ma trzeźwe spojrzenie. Kształtujmy poglądy młodego pokolenia z rozwagą i obiektywizmem. Proszę wybaczyć ale nie starałem się nikogo dotknąć ale przedstawiłem własny punkt widzenia.

      Usuń
    7. Pewnie,że w poprzednim ustroju nie wszystko było złe. Przecież się budowało, powstawały nowe szkoły, drogi. Polska powstawała z gruzów po wojnie. Ale ówczesne władze na wniosek Stalina dobrowolnie zrzekły się udziału w Planie Marshalla. Gdzie bylibyśmy teraz? Cała praktycznie obecnie rządząca ekipa też urodziła się w PRL-u. Nie bez kozery Mojżesz błąkał się z Żydami po pustyni przez 40 lat, aby wymarło pokolenie, które pamiętało niewolnictwo. U nas też tego będzie potrzeba.

      Usuń
    8. Z tym Planem Marszala to nie było tak.Aby wyjaśnić pełną prawdę historyczną musiał bym poświęcić parę stron. Pański blog nie przyjmie w takiej objętości...Wniosek stalina powinien Pan napisać w cudzysłowie.A stalina celowo z małej litery.

      Usuń
    9. Ja wiem, że to bardziej skomplikowana sprawa z tym planem, a stalin czy z dużej czy z małej to i tak tyran, który ma więcej krwi na rękach niż Hitler.

      Usuń
    10. To jest jakieś znamienne. Spłaszczanie i łagodzenie komunizmu w Polsce. Budowało się szkoły i drogi. Co to jest? W wolnej i niepodległej Polsce wybudowano by ich więcej i lepiej. Jestem przekonany.

      Usuń
    11. Tylko tej wolnej i niepodległej od 1945 do 1989 nie było

      Usuń
    12. Do Anonimowego z 4 listopada 2013 12:52. Zgadam się z takim stanowiskiem i chcę także wyrazić przekonanie że obecni politycy prowadzą swoimi działaniami do katastrofy. Politycy wszystkich opcji utrwalają niezdrowe zachowania rynkowe. W Polsce jest dalej ręcznie sterowana gospodarka tylko że nie przez nasze państwo a przez duże koncerny międzynarodowe i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Z jednej strony bogate gospodarki (Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania) wprowadzają etatyzm państwowy z drugiej poprzez międzynarodowe koncerny drenują słabsze gospodarki wprowadzając liberalny kapitalizm, a nasi politycy i media próbują mam wmawiać od lat że to jest dla nas najlepsze. Do tego dochodzi korupcja polityczna (jeszcze raz dodam na każdym szczeblu administracji, także gminnym), prowadząca do rozrostu etatów w sferze publicznej. Oferowanie miejsc pracy dla rodzin i znajomych daję możliwość kontrolowania i szantażowania części polityków. W ten sposób powstaje chory skorumpowany system którego nie można nazwać kapitalizmem. Można jeszcze napisać o etyce wielu przedsiębiorców którzy są zwykłymi wyzyskiwaczami a nie kapitalistami i przedsiębiorcami.

      Usuń
    13. Do Anonimowego z 4 listopada 2013 18:03. Nie można mówić że budowa dróg i szkół to coś osobliwego i można to było zrobić tylko za komuny.

      Usuń
    14. Patrząc często na to dzieje się dookoła, to bardziej wygląda to na feudalizm, ale teraz mamy jakiś wybór, za komuny wyboru nie było. Znam oczywiście takich, którym za Gierka było dobrze, ale jakim kosztem?

      Usuń
    15. Feudalizm polityczny - prawo do rzeczy cudzej.

      Usuń
    16. Z tego planu to ZSRR też się wycofało wraz z Polską i Czechosłowacją. Co do kolejnego przełomu to będziemy musieli czekać, aż wyczerpią się zasoby ropy, gazu i węgla wtedy będzie koniec...

      Od tamtego roku na discovery są pokazywane ciekawe programy o Hitlerze i wojnie światowej tam jest wszystko bardzo ciekawie pokazane. Jak to się zaczęło i trwało po koniec Hitlera. Warto oglądać tez serial Czas Honoru tam w ostatniej serii pokazane jest jak po wojnie polacy byli prześladowani przez niby przyjaciół...

      Usuń
    17. Proponuję czytać wartościowe książki poparte dokumentami, a filmy fabularne i cykle historyczne na discovery traktować jako uzupełnienie i ciekawostkę.

      Usuń
    18. Ja przez język rosyjski musiałem zmienić szkołę

      Usuń
    19. To trzeba było się uczyć języka rosyjskiego a nie zmieniać szkołę

      Usuń
    20. Akurat to nie był problem znajomości języka, ale to już dłuższy wywód

      Usuń
  5. "można się różnic,można się spierać ale nie można się nienawidzić"Bardzo ważne w 2014r

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po co prowokujesz?

      Usuń
    2. A po co ta przestroga!

      Usuń
    3. To nie przestroga, tylko po co ten cytat z premiera.

      Usuń
  6. Wystarczy poczytać komentarze po dzisiejszej wizycie wysłannika z USA i oceni co tak naprawdę mamy na podlizywaniu się USA. Zbliżają się przetargi na samoloty to i amerykanie zainteresowali się swoim biznesem, gdzie już jeden świetny zrobili na F16, a nas w bambuko z ofsetem. Dlaczego my dalej im włazimy w dupsko odnośnie tych wiz....

    OdpowiedzUsuń
  7. Proszę posłuchać i obejrzeć tą przejmującą rozmowę o transformacji, ekonomii, elitach i partiach i odnieść się także do naszej gminnej rzeczywistości. Czy to co mówi pan profesor nie ma również przełożenia na naszą władze?
    http://www.youtube.com/watch?v=YWQwKq6tNE0

    OdpowiedzUsuń
  8. http://forsal.pl/artykuly/744722,kiezun-polska-afryka-europy-transformacja-byla-klasyczna-neokolonizacja.html


    Warto przeczytać...

    OdpowiedzUsuń
  9. Warto też posłuchać i obejrzeć. Profesor Kieżuń o transformacji, ekonomii i elitach politycznych. Warto odnieść się także do naszych gminnych polityków i elit. Są koronnym przykładem patologii.

    http://www.youtube.com/watch?v=YWQwKq6tNE0

    OdpowiedzUsuń
  10. Własnie na VOD obejrzałem film ,,Układ zamknięty". Przez ta grubą kreskę będzie się nam czkać przez następne 50 lat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My tak naprawdę dzięki PIS nie odkreślimy grubej kreski, która przydała by się bo czasu już nie cofniemy i to co straciliśmy nie wrócimy.

      Usuń
  11. Zupełnie dla mnie nie zrozumiałe są dwa ostatnie wpisy. O co chodzi?

    OdpowiedzUsuń