żródło: ostrowmaz24.pl 19.09.2011
Dziś prezentujemy Wam rozmowę Józefem Rostkowskim, wójtem gminy Zaręby Kościelne.
Redakcja: Panie wójcie, proszę powiedzieć kilka słów o inwestycjach, które udało się zrealizować w ostatnim czasie. Co gmina ma już za sobą?
- Budowa sieci wodociągowej na terenie całej gminy z budową automatycznej stacji uzdatniania wody, zaopatrującej w wodę wszystkich mieszkańców gminy.
- Budowa Publicznego Gimnazjum z przyszkolną oczyszczalnią ścieków oraz budowa budynku w którym mieszczą się klasy przedszkolne, modernizacja kuchni szkolnej oraz budowa boisk szkolnych.
- Dowóz dzieci do szkoły, który jest realizowany jest poprzez zakup dwóch nowych autobusów.
- Rozbudowa budynku komunalnego pod działalność Biblioteki Publicznej Gminy z utworzonym Centrum Informacji przy Bibliotece.
- Dokonano rozbudowy Świetlicy Wiejskiej w Chmielewie oraz pobudowano budynek straży OSP w Zarębach Kościelnych.
- Pobudowano 186 przydomowych oczyszczalni ścieków, a obecnie budujemy 140 kolejnych.
- Asfaltowanie i modernizacja dróg gminnych na odcinku 55,12 km.
- Przebudowa mostu drogowego przez rzekę Brok.
- Przebudowa centrum miejscowości w Zarębach Kościelnych z parkingiem przy urzędzie gminy i kościele
- Corocznie dokonywana jest budowa nowych punktów oświetleniowych oraz wymiana oświetlenia na energooszczędne.
- Utworzono sześć boisk sportowych na terenie Gminy.
- OSP zostały wyposażone w trzy samochody pożarnicze oraz nowoczesny sprzęt ratowniczo-techniczny.
R: Czego jeszcze uda się dokonać w bieżącym roku?
- W bieżącym roku pobudujemy salę sportową przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zarębach Kościelnych oraz jeżeli otrzymamy środki z PROW 2007-2013 "Odnowa i Rozwój Wsi", dokonamy zagospodarowania przestrzeni publicznej w części północnej Zarąb Kościelnych - budowa parkingu przy cmentarzu oraz uczestnicząc w Programie "Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagającej niwelowanie dwudzielności potencjału województwa", co umożliwi obywatelom i przedsiębiorcom korzystanie z usług świadczonych przez administrację publiczną droga elektroniczną.
R: Jakie są długoterminowe plany inwestycyjne, na co mogą liczyć mieszkańcy? Proszę opowiedzieć o kluczowych pracach, które będą w przyszłości zrealizowane (wieloletni plan).
- W latach 2010-2017 mieszkańcy mogą liczyć na dalszą przebudowę i modernizację dróg, na remont i rozbudowę świetlić wiejskich oraz na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i budowę oczyszczalni gminnej wraz z kanalizacją w miejscowości Zaręby Kościelne.
Zal w dupe ściska jak się to czyta ale co my biedaki możemy poradzić. Jak się jedzie co roku po wsiach to zmian nie widać, jak się jedzie po wsiach w innych miejscowościach to coś widać. Powiem tak 2010 przed wyborami i jeszcze chyba 2009 to były lata w , których coś tam robili przynajmniej widać. Droga z Zawist do Kalinowa (spółkowa ale jest) bardzo długi chodnik przez całą wieś Kańkowo też widać. Kilkanaście przystanków PKS w kilku wsiach też widać. Asfaltowanie w Małkini też sporo w innych miejscowościach równarka i posypka piachem to wszystko. Parking na stacji PKP to też było widać. Inwestycja w MOST na Bugu (nie nasza MZDW) ale też widać i to sporo. Teraz budowa brakującego odcinka do Kosowa (też nie nasza) ale będzie poprawa dla tamtej zapomnianej części gminy.
OdpowiedzUsuńModernizacja 627 brak nawet w etapach mimo, że nie nasza ale trzeba było większe deptać ścieżki do wojewody. Ścieżka rowerowa przy 627 dla bezpieczeństwa brak inicjatywa oddolna Radnego Kucharka i czytelinków bloga zapał był i się wypalił. Wodociągi cienko sporo wisi nie ma wodociągów, a co roku widzimy w budżecie jakby te same wsie czyli stoimy prawie w miejscu. Asfaltowanie na wsiach też stoimy, a kiedyś Pan z UG powiedział, że najpierw wodociąg potem asfalt. na logike to kolejność poprawna ale jak wodociąg ma iść po polach to co przeszkadza asfalt. Z drugiej strony to przez tyle lat to asfalty powinny doczekać się już nowych nalewek :)
Oświetlenie w gminie w sumie nie jest źle ale ja bym powiedział tak: Trzeba by poprawić logikę instalowania tych punktów. Jedni zakładają sobie x lamp innym świeci się 1-2 lampy i to wszystko. Powinno się przestawiać słupy do dróg, a nie montować oprawy na polach. Wiadomo w czasie Komuny stawiali tam, gdzie im było bliżej, a jak przehandlowali troche materiału to jeszcze musieli skracać, a teraz głupota systemu wychodzi. No i najważniejsze polityka energooszczędności, której w Gminie nie widać. Powiedzmy w gminie jest z 2000 punktów świetlnych to co roku powinno się wymieniać z 20%, a na pewno nowe instalacje powinno się robić wyłacznie na enegooszczędnych systemach.
Chyba to wszystko....
Tu nie chodzi o wypalenie się zapału do budowy ścieżki. Po prostu kompetencje radnego kończą się w pewnym momencie. Każdy, czy to marszałek, starosta czy burmistrz jest za, ale sam nie chce się tego podjąć, nie mówiąc już o naszej władzy. W warszawskich urzędach wysocy urzędnicy jeżdżą często rowerami, bo już nie raz mijałem się z nimi na ścieżkach, naszym to zbyteczne. Próbowałem dogadać wszystkie strony i są za, ale nikt nie chce zacząć tego projektu. W naszej gminie ścieżki wytycza się na mapie, tak łatwiej. Jeżeli chodzi o oświetlenie, to jestem zwolennikiem wymiany wszystkich lamp na ledowe oczywiście z pomocą unijnych środków, ale to nie ja piszę projekty. Sam założyłem u siebie 10 watowe lampy LED a świecą jak 150 albo 200 watowe halogeny.
UsuńDlaczegoś biedny? Boś głupi tak można było ocenić podejście naszych władz co do środków inwestycyjnych. Ja nie wiem może gmina ukrywa jakieś wielkie długi i dlatego nic widocznego nie robi? Póki gmina jest wiejska to może korzystać i z środków z UE dedykowanych dla wszystkich ale też z tych co korzysta na przykład Gmina Zaręby Kościelne czyli Rolnicze programy itp.
UsuńKtoś tu pisał na blogu po co nam zalew jak nie ma tego czy tamtego. No tak ale tu chodzi o to, żeby pozyskać środki na taki zalew z zewnątrz, a jak ma się taki zalew to potem można sięgać po środki z ochrony środowiska tylko trzeba być przewidywalnym i mieć wizje.
Co do ścieżki to ja nie rozumiem tych urzędników jakiego "kopa" muszą dostać, żeby ruszyć taki projekt? Mało już ludzi zginęło, żeby podjąć taką decyzje o budowie ścieżki. Nikt nie stawia ścieżki na 627 jako punkt rekracji tylko jako środek do ograniczenia wypadków z rowerzystami, a wiemy jak się kończą takie wypadki.
Gmina Zaręby Kościelne przystąpiła do Programu Euro Renoma i otrzymała Certyfikat. Program Europejski Rejestr Renomowanych promuje i wspiera jedynie te podmioty (przedsiębiorstwa i instytucje), które odznaczają się na tle innych szczególną solidnością i jakością, a także opierają swą działalność na zasadach etyki biznesowej.
OdpowiedzUsuńJa powtórzę to po raz kolejny Brok - Małkinia - Nur powinny się razem wziąć przy pomocy powiatu i środków zewnętrznych zbudować asfaltową ścieżkę rowerową po koronie wału na Bugu to będzie inwestycja dobra dla każdej gminy. Od Broku do Małkini po wale jest 12 km teren czysty bez komplikacji pod inwestycje wystarczy podbudowa i asfalt.
OdpowiedzUsuńTrochę kiepsko z topografią. Po prawobrzeżnej stronie rzeki Bug prawie nie ma wałów. A po lewobrzeżnej stronie leżą oprócz części gminy Małkinia, gminy Sadowne, Kosów Lacki, Ceranów i do granic województwa jeszcze Sterdyń. Lepiej jak te gminy skupią się na kompleksowej budowie kanalizacji by te tereny były czyste i bezpieczne.
UsuńGranica powiatu idzie prawie cały czas po rzece Bug niby wały są częściowo już a granicą powiatu ale myślę, że nie było by problemu z tym, żeby to te gminy zrobiły ścieżkę rowerową. Jedyna duża miejscowość leżąca po drugiej stronie wału to Kosów Lacki ale dla nich taka ścieżka nie ma zastosowania ponieważ są za daleko, Brok, Małkinia i Nur leżą nad rzeką. Do tego nie wiem czy teren rzeki i wału wogle nie dotyczy gmin tylko Ministerstwa i tu by było jeszcze lepiej.
UsuńSadowne i Sterdyń nic nie mają wspólnego Jedynie Kosów Lacki i Ceranów ale Ceranów.
Budowa ścieżki nie ma nic wspólnego z kanalizacją i nie chodzi tu o to, żeby zabrać kasę z kanalizacji czy wodociągów ale pozyskać kasę na takie inwestycje jak proponowana ścieżka rowerowa.
Odcinke Brok - Małkinia 12km , a Malkinia - Nur 26 km ponieważ tam troche wał od biega od koryta rzeki ale w sumie daje to piekną 38 km ścieżki licząc już po Pana kosztach 400 tyś to wychodzi 15 mln. / 3 gminy + dofinansowanie z UE i z Funduszu Ochrony Środowiska + Ministerstwo Sportu to można piekny kawałek inwestycji rekreacyjnej dla 3 gmin zrobić.
OdpowiedzUsuń