niedziela, 27 kwietnia 2014

Co się dzieje w najbliższej okolicy - Ostrów Mazowiecka

22.08.2011 Źródło: ostrowmaz24.pl
Wójt gminy Ostrów Mazowiecka, Waldemar Brzostek poinformował nas o najważniejszych inwestycjach w gminie, zarówno tych już zrealizowanych jak i czekających na realizację.

Zapraszamy do przeglądu informacji o tym, co się dzieje w gminie.

MC: Panie wójcie, proszę powiedzieć kilka słów o inwestycjach, które udało się zrealizować w ostatnim czasie. Co gmina ma już za sobą?

W tym roku zakończyliśmy termomodernizację i remont ośrodka zdrowia w Jelonkach, założona została klimatyzacja w urzędzie gminy, przebudowaliśmy następujące drogi:

- Kalinowo Budziska o dł. 1072 m.
- Rogóźnia o dł. 388 m.
- Jasienica o dł. 110 m.
- Stok Kolonia – I etap o dł. 500 m.

W 2011 roku udało nam się zdziałać wiele dobrego dla szkół. Remonty przeszły następujące placówki:
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Dudach (kapitalny remont salki do zajęć sportowych, wymiana podłogi, malowanie; wykonanie parkingu przy szkole wraz z dojazdem)
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Kozikach (kapitalny remont instalacji centralnego ogrzewania)
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Lubiejewie (kapitalny remont czterech pomieszczeń na poddaszu szkoły, z przeznaczeniem na sale lekcyjne)
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Dybkach (kontynuacja rozbudowy szkoły i budowy hali sportowej - inwestycja zaczęta w 2009 roku. Termin zakończenia - wrzesień 2011. Zostanie oddana sala sportowa o wymiarach 27m x15 m, zaplecze sanitarne oraz 3 sale lekcyjne
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Ugniewie (kontynuacja rozbudowy szkoły i budowy hali sportowej - inwestycja zaczęta w 2009 roku. Termin zakończenia prac to październik 2011. Zostanie oddana sala sportowa o wymiarach 28m x16 m, zaplecze sanitarne oraz 4 sale lekcyjne.
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Jelonkach. Budowa kompleksu boisk sportowych w ramach programu "Moje Boisko Orlik 2012" (będzie to już czwarte w naszej Gminie boisko ze sztuczną nawierzchnią). Zadanie jest po przetargu, termin realizacji  październik 2011 r.

MC: Jakie są długoterminowe plany inwestycyjne, na co mogą liczyć mieszkańcy? Proszę opowiedzieć o kluczowych pracach, które będą w przyszłości zrealizowane.

Odbyło się już kilka przetargów. Niektóre dotyczyły biologicznych oczyszczalni ścieków, które wykonane zostaną w Szkole Podstawowej w Dybkach, Dudach i w Ugniewie. Pobudujemy ją także dla osiedla mieszkaniowego w Nieskórzu. Zakończyliśmy także przetargi na remont świetlic wiejskich w miejscowościach: Nowa Grabownica i Jelenie. I wkrótce w tych miejscowościach pojawią się ekipy budowlane. W trakcie procedury przetargowej jest także remont budynku Urzędu Gminy Ostrów Mazowiecka. Nasza gmina partycypuje także w rozwoju elektronicznej administracji, zadaniu realizowanym przez Samorząd Wojewódzki. Na przełomie tego i następnego roku powinno udać się je zakończyć.


MC:  Czego jeszcze uda się dokonać w bieżącym roku? Które drogi w ciągu najbliższego roku zostaną zmodernizowane, a które czekają w kolejce?


Planujemy zrealizować jeszcze w tym roku następujące inwestycje drogowe:
- rozbudowa drogi Stok Kolonia - II etap - po przetargu
- przebudowa drogi Komorowo ul. Leśna - po przetargu
- przebudowa drogi Komorowo ul. Ułańska
- przebudowa drogi Komorowo ul. Długa, Krzywa, Poprzeczna, Topolowa, Zielona i Kwiatowa
- przebudowa drogi Nowe Lubiejewo - Zakrzewek - I etap
- przebudowa drogi Prosienica - Guty-Bujno - I etap
- przebudowa drogi Przyjmy - Sulęcin-Kolonia - I etap
- rozbudowa drogi Lipniki
- odwodnienie drogi w miejscowości Biel

W tym roku zostanie wykonana także dokumentacja na inwestycje drogowe na lata następne dla następujących miejscowości:
- Nowa Osuchowa ul. Leśna
- Komorowo - Antoniewo
- Zalesie Kolonia
- Ugniewo ul. Cicha, Leśna i Pod lasem
- Nowa Osuchowa – Dybki
- Nagoszewka
- Koziki-Popielarnia

MC: Czego najbardziej Pana zdaniem potrzebuje gmina? Co jest najpilniejsze i czego najbardziej pragnęliby mieszkańcy?

Mimo, że w ostatnim okresie wykonano dużo ilość dróg bitumicznych (od 2000 roku ponad 70 km), to jest jeszcze kilkanaście kilometrów dróg do przebudowy. Mieszkańcy są mocno zainteresowani biologicznymi, przydomowymi oczyszczalniami (w ostatnich trzech latach wykonaliśmy ich aż 600 sztuk). Czekamy także na rozstrzygnięcie konkursu unijnego na budowę gminnej sieci internetowej. Gdyby udało nam się pozyskać na tę inwestycję fundusze cała gmina pokryta zostałaby radiową siecią internetową.

16 komentarzy:

  1. Mimo, że w ostatnim okresie wykonano dużo ilość dróg bitumicznych (od 2000 roku ponad 70 km), to jest jeszcze kilkanaście kilometrów dróg do przebudowy. Mieszkańcy są mocno zainteresowani biologicznymi, przydomowymi oczyszczalniami (w ostatnich trzech latach wykonaliśmy ich aż 600 sztuk)

    Ile u nas wybudowano oczyszczalni? Ile ludzi wylewa szamba za tzw płot? Nasza gmina leży w dużej części w Natura 2000 to chyba coś z tym powinno się zrobić?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jednak obeszło się bez zamykania małych szkół.
    A w Małkini małe szkoły są pierwszym i najważniejszym powodem braku inwestycji. Zamykacze już nie mogą się doczekać, że zmieni się władza i wreszcie "POZAMYKA!" i stanie się cud - gmina rozkwitnie kilometrami wodociągów, asfaltów i kanalizacji. Ideały sięgną bruku, ale zamykacze odetchną z ulgą, bo kilku nauczycieli - tych wstrętnych darmozjadów, straci pracę. W tym znajoma zamykacza, nielubiana sąsiadka, a także koleżanka z klasy, której nie powinno być lepiej niż zamykaczowi, który przecież jest nawet mądrzejszy, a nauczycielem nie został i teraz nie ma tych cholernych wakacji, wrrr.
    Dlatego ja popieram starą władzę, że jednak nie postawiła na zamykanie,a stawia na ludzi, nie na szamba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przypomnę ci, że ta stara władza kilka razy (trzy w ostatniej kadencji) podchodziła do zamykania szkół. To tylko rozsądek radnych ochronił małe szkoły przed unicestwieniem. Nie zamknęła, bo radni nie chcieli takich uchwał. Kasę na inwestycje można pozyskać. Ale kogo to w naszej gminie obchodzi?

      Usuń
    2. Z Radnymi święta racja - dzięki ich rozsądkowi i życzliwości udało się szkoły utrzymać. A Wójt wyraźnie powiedział, że szkól nie chce zamykać. No i tylko ten zamykacz od wycieczek osobistych ;), no może nie tylko.Mam nadzieję, że przyjaciół małych szkół jest jednak wciąż więcej. Pozdrawiam ich i tych również, co im się ciężko takie posty czyta. Nie traktuj się, człowieku, tak poważnie. Nie jesteś Bogiem i nie masz wyłączności na nieomylność. Racja leży zwykle pośrodku.

      Usuń
    3. Ciężko się czyta bo nie ma w nich logiki, argumentów. Za to są niedomówienia, populizm i ignorancja. Jesteś kolejnym na tym blogu, który nie ma nic do powiedzenia, a wypisuje nie sprawdzone rzeczy i próbuje przemycić jakieś prywatne antagonizmy. I czytaj ze zrozumieniem, ponieważ nic wcześniej nie napisałem z twierdzeniem że wiem najlepiej. Wprost przeciwnie zachowałem dystans do swojej wypowiedzi ponieważ nie znam dokładnie sytuacji gminy Ostrów. Bez odbioru. Szkoda czasu na polemikę.

      Usuń
    4. Moje wypowiedzi są oczywiście subiektywne. Wg mnie wystarczająco logiczne. Nie uważam się jednak za eksperta. Wypowiadam się we własnym imieniu i zagłosuję też tylko jednym głosem. Piszę, bo mam ochotę, a moderator nie wyrzuca, ale czytać nikt nie musi ;)
      Trudno natomiast ocenić logikę Twoich wypowiedzi, bo nie wiem, które to są. :)))
      Anonimowo łatwiej innych obrażać i poniżać?

      Usuń
  3. Ciężko się takie posty czyta. Wystarczy spojrzeć na mapę i sprawdzić że gmina Ostrów zajmuje dużo większy obszar niż gmina Małkinia i być może nie opłaca się dowozić dzieci do szkół, które oddalone są od siebie kilkanaście kilometrów. Nie znamy danych ilu uczniów jest w tych szkołach, ilu nauczycieli, obsługi itd. Jeżeli od lat prowadzi się rozsądną politykę oświatową to może i można utrzymać takie szkoły w odpowiedniej proporcji uczniowie - nauczyciele/personel. Jeżeli gmina Ostrów dzisiaj nie robi nic by na przyszłość oświata nie zjadała budżetu to wpadnie w kłopoty jak nasza gmina. Ale u nas jak władza jeszcze coś chciała robić na rzecz ludzi to potrafiła zamknąć szkoły np. w Grądach, ale jak chce się trwać u władzy to nie warto podejmować takich akcji, bo pewnie one kiedyś były trudne i trudne by były dzisiaj, a po co się trudzić. No i ta wycieczka personalna dla wtajemniczonych o ZAMYKACZU, jego sąsiadce, koleżance jest żenująca.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno z Bieli dowozi się dzieci do szkoły w Ugniewie tam szkoła jest rozbudowywana dlatego, że miejscowość jest spora i sporo Ostrowiaków buduje się w okolicach. Nie wiem jakie jeszcze oni posiadają szkoły ale tak ja napisał przedmówca prawdopodobnie punkty są bardzo daleko oddalone od siebie. Ja powiem więcej gmina Małkinia jest zwarta w jednym kawałku, a gmina Ostrów otacza pierścieniem miasto Ostrów i tu jest problem. Nie wiem czy było by możliwość przywozić wszystkie dzieci z gminy Ostrów do Miasta Ostrów...

    OdpowiedzUsuń
  5. Chyba jest tam 14 szkół. I jak pięknie wyglądają.
    http://www.gminaostrowmaz.home.pl/gmina-demo/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=75

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakby Pan odszukał staty z tych wszystkich szkół to bysmy mieli porównanie 1:1. Teraz to patrząc po tych miejscowościach to nie za bardzo można porównać.

      Na przykład takie szkoły jak Komorowo, Lubiejewo, Jasienica, Dybki , Nagoszewo, Ugniewo, to już bez poznania statów powiem, że to duże szkoły ponieważ znam miejscowości i tam jest wiele mieszkańców. Na pewno nie można tych szkół równać ze szkołami w Gminie Małkinia chyba, że z Małkinią

      Usuń
    2. - ludność 12 862 ( stan na 2013r.)

      - liczba sołectw 41 i 1 osiedle

      - gęstość zaludnienia 45.5 osób/km2,

      - 60,7 % mieszkańców gminy to osoby w wieku produkcyjnym,

      - liczba podmiotów gospodarczych w gminie - 517

      - poziom bezrobocia w powiecie ostrowskim - 17,8% (stan na koniec sierpnia 2012r.)
      - poziom bezrobocia w Gminie - 12,0 % (stan na koniec 2010r.)
      - zarejestrowanych bezrobotnych w Gminie - 982 osoby (stan na koniec 2010r.)

      Usuń
    3. Niestety nie udało się odnaleść żadnych danych odnośnie szkół albo je ukrywają albo ich po prostu nie ma.

      Usuń
  6. Jest 15 szkół podstawowych w których uczy się 884 uczniów i 5 gimnazjów z 492 uczniami (2012/13)

    http://warszawa.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_mazowieckie/portrety_gmin/ostrowski/1416072_ostrow_mazowiecka.pdf

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoły podstawowe 2010/11 - 931 uczniów 2011/12 - 906 2012/13 - 884 czyli w 3 lata ubyło im 47 uczniów czyli 14 uczniów co roku

      Szkoły gimnazjalne 2010/11 - 571 uczniów 2011/12 - 534 2012/13 - 492 czyli w 3 lata ubyło im 79 uczniów czyli co roku 26

      W sumie w 3 lata z gminnej oświaty gminy Ostrów Mazowiecka ubyło 126 uczniów to jest 8.5% i można powiedzieć, że jest to sporo. Jakby nie patrzeć jest to alarmujące.

      Dziś w tv widziałem jak podawali statystyki urodzin to praktycznie w całej Polsce spada jedynie w Mazowieckim i 2 innych województwach to wygląda jako tako. Niestety nikt nie przewidział emigracji.

      Usuń
    2. 884/15=58,9 średnio uczniów na szkołę. To chyba przeładowane nie są?

      Usuń
  7. Deficyt budżetu gminy w wysokości 1 238 062,80 zł sfinansowany zostanie przychodami pochodzącymi z zaciągniętych pożyczek i kredytów.
    Ustala się przychody budżetu w kwocie 4 279 700,76 zł , z następujących tytułów:
    1/ zaciągniętych pożyczek i kredytów w kwocie - 3 906 871,76 zł,
    2/ zaciągniętych pożyczek na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w kwocie – 372 829,00 zł, zgodnie z załącznikiem nr 3.
    Ustala się rozchody budżetu w kwocie 3 041 637,96 zł, z następujących tytułów:
    1/ spłaty otrzymanych pożyczek i kredytów w kwocie – 2 256 455,15 zł,
    2/ spłaty pożyczek otrzymanych na finansowanie zadań realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w kwocie - 785 182,81 zł, zgodnie z załącznikiem nr 3.
    Ustala się limity zobowiązań do zaciągnięcia na sfinansowanie przejściowego deficytu w kwocie 5 000 000,00 zł, z tytułu zaciąganych kredytów i pożyczek.
    5. Ustala się limity zobowiązań :
    1/ na zaciągnięcie kredytów i pożyczek na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu w kwocie określonej w § 2 ust. 1,
    2/ na spłatę kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w kwocie określonej w § 2 ust. 3 ,
    3/ na wyprzedzające finansowanie zadań finansowanych ze środków budżetu Unii Europejskiej w ramach limitu przyjętego w § 2 ust. 4 do kwoty tego limitu.

    OdpowiedzUsuń