EC Siekierki |
Właśnie dowiedziałem się, że zmieniam pracodawcę. PGNiG kupi polskie aktywa ciepłownicze szwedzkiego koncernu Vattenfall za 2,96 mld zł, co odpowiada wartości przedsiębiorstwa (ang. Enterprise Value) na poziomie około 3,5 mld zł - poinformował PGNiG w komunikacie.
Celem działalności Vattenfall Heat Poland jest wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Spółka prowadzi działalność na terenie Warszawy (Elektrociepłownie Siekierki i Żerań, Ciepłownie Kawęczyn oraz Wola), a także w Pruszkowie, gdzie jest właścicielem również sieci dystrybucyjnej. Moc cieplna zainstalowana w źródłach wytwórczych to ok. 4,8 GW, moc elektryczna to ok. 1 GW. VHP zaspokaja ok. 75 proc. potrzeb cieplnych rynku warszawskiego, a jego głównym odbiorcą jest SPEC.
Podstawowym paliwem w Vattenfall Heat Poland jest węgiel kamienny. Rocznie spółka zużywa go ponad trzy miliony ton. Paliwem w Ciepłowni Wola jest mazut - zużywany również w niewielkim stopniu w innych zakładach. Łączne zużycie roczne tego paliwa to około 100 tysięcy ton.
- Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło w Warszawie planujemy w przyszłości budowę co najmniej jednej elektrociepłowni dużej mocy opalanej gazem. Planowane przez PGNiG stopniowe przejście ze starych bloków węglowych na nowoczesne bloki gazowo-parowe przyczyni się do poprawy jakości życia Warszawiaków, a dodatkowo pozwoli na lepsze dostosowanie produkcji energii do potrzeb mieszkańców stolicy. Gazowe jednostki kogeneracyjne charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną oraz emitują do atmosfery o około 50 proc. mniej zanieczyszczeń w porównaniu do źródeł węglowych - powiedział Radosław Dudziński, wiceprezes zarządu PGNiG odpowiedzialny za strategię spółki.
To, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chciało wejść na rynek energii nie było tajemnicą.
- Chcemy móc zaoferować naszym klientom ofertę w postaci dwóch paliw: gazu i energii elektrycznej - powiedział portalowi wnp.pl prezes firmy Michał Szubski.
Gazowemu potentatowi nie udało się kupić SPEC, jednak z sukcesem zakończyły się negocjacje z Vattenfallem.
Dlaczego jednak PGNiG tak zależy na wejściu w aktywa energetyczne innego rodzaju? Wraz z liberalizacją krajowego rynku gazu udział PGNiG w sprzedaży surowca musi maleć. Aby jednak nie zostać z nadmiarem gazu, PGNiG musi poszukać alternatywnych źródeł sprzedaży. Jednym z nich może być energetyka. Oparcie się na niej to zresztą jeden z elementów niedawno znowelizowanej strategii spółki.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z warunków transakcji. Nabycie aktywów Vattenfalla dowodzi determinacji zarządu PGNiG w konsekwentnej realizacji naszej aktualnej strategii rozwoju w kluczowych obszarach działalności. Dodatkowo wierzymy, że transakcja zrównoważy naszą ekspozycję na ryzyko poprzez zwiększenie zaangażowania w regulowane obszary działalności i że spotka się z pozytywną oceną uczestników rynków finansowych - powiedział Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG ds. finansowych.
Zamknięcie transakcji będzie wymagało zgody prezesa UOKiK na koncentrację.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz