Redaktor: Wojciech Jakubik | |
21.12.2013. | |
„Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiących w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie”. Przyglądając się miejscu, w którym mieszkamy możemy zauważyć, że zarówno stare, jak i nowe kapliczki i krzyże przydrożne naturalnie wpisują się w przestrzeń miejscowości. Są ozdobą polskiego krajobrazu, miejscem modlitwy mieszkańców, miejscem dającym wytchnienie i odpoczynek, albo pamiątką ważnych wydarzeń historycznych. Obiekty te fundowano na znak przywiązania do religii chrześcijańskiej. Są wyrazem wiary naszych przodków, świadectwem ich pobożności, a także: dziękczynienia, zadośćuczynienia, prośby, nadziei i podziękowaniem za uchronienie od głodu lub innej klęski. Stawiano je jako materialny wyraz modlitwy ludu polskiego.
Przemierzając drogi i dróżki parafii Prostyń spotkamy 92 obiekty małej architektury sakralnej. Często mijamy je traktując jako niezmienny element krajobrazu, który był, jest i zapewne będzie. A może warto zatrzymać się i poznać historię miejsca, w którym się znajduje, i zrozumieć intencje, jakie mieli jego fundatorzy. Na podstawie relacji mieszkańców, akt parafialnych i publikacji dotyczących parafii Prostyń, powstała książka ilustrująca i opisująca wszystkie kapliczki i krzyże przydrożne znajdujące się na tym terenie. Na każdej niemal stronie znajduje się kolorowa ilustracja. Są też fotografie archiwalne. Podczas około 6 lat pracy wykonanych zostało ponad 2 tysiące zdjęć przedstawiających krzyże i kapliczki w różnych porach roku, w tym czasie swoje wspomnienia dotyczące tych miejsc przekazało prawie 160 osób. W indeksie osobowym znajduje się około 600 nazwisk związanych z dziejami małych obiektów sakralnych w parafii.
Szybko mijający czas zaciera wiele cennych wspomnień. Odchodzą ludzie, a wraz z nimi pamięć o dawnych czasach. Niniejsza książka jest próbą uchwycenia tego, co rozmywa się w mrokach przeszłości. Książka liczy 224 strony, zawiera 155 fotografii, opisuje wszystkie istniejące i niezachowane do dziś krzyże i kapliczki przydrożne parafii. Do nabycia w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni od 26 grudnia Zainteresowanych prosimy o kontakt w.jakubik@vp.pl tel. 606692778 Fagmenty książki - kliknij i poczytaj - Wstęp - zakończenie |
niedziela, 22 grudnia 2013
Kapliczki i krzyże przydrożne w parafii Prostyń
Żródło: http://www.malkinia.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
To jest kolejna świetna oddolna (mam nadzieję) inicjatywa mieszkańców Prostyni i okolic. Brawo i Wesołych Świąt.
OdpowiedzUsuńTu już druga książka, która opisuje dzieje w naszej parafii
OdpowiedzUsuńPierwsza o Prostyni. Druga o Treblince. Trzecia o kapliczkach. Kiepska w porównaniu z poprzedniczkami...
UsuńOj, znawco. Pierwsza jest o parafii Prostyń i okolicach, druga wcale nie o Treblince, tylko - ogólnie rzecz biorąc o ludziach z szerokich okolic pomagającym w czasie wojny Żydom, natomiast trzecia - absolutna perełka - chyba pierwsza w dalekiej okolicy szczegółowa monografia małych obiektów sakralnych z terenu jednej parafii. Ja byłam mieszkanką Prostyni wiele lat, znajomych czy rodzinę mam we wszystkich opisanych miejscowościach - jestem pod gigantycznym wrażeniem tej książki. Wróciłam do lat swej młodości, przypomniałam opowieści babci i jej przyjaciółek, a i tak mam wrażenie, że od wielu lat nieżyjąca świętej pamięci moja babcia byłaby zaskoczona historią znanych jej od krzyży czy kapliczek. Ja gorąco i szczerze polecam tę książkę o kapliczkach i krzyżach, chciałabym, aby takie książki powstały w każdej parafii. Gratulacje dla autorki. SUPER!!!
Usuńpierwsza była rewelacyjna!!! udało mi się ustalić wiele spraw dotyczących mojej rodziny. jako historyk oceniam ja bardzo, bardzo wysoko. merytoryczna i bdb warsztatem... /źródła, bibliografia etc./. super!
OdpowiedzUsuńProstyńska parafia ma już swoją trylogię
OdpowiedzUsuń