czwartek, 5 grudnia 2013

Trybunał Konstytucyjny o ustawie śmieciowej

Źródło: http://www.wspolnota.org.pl
Art. 6k ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest częściowo niezgodny z konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny orzekł 28 listopada, że art. 6k ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim pozwala gminom samodzielne ustalać stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Brak maksymalnej stawki opłaty narusza konstytucyjną zasadę sprawiedliwości podatkowej.Art. 6k straci moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Z tego powodu przepis, który nie określa maksymalnej wysokości stawki, nadal obowiązuje.
Uzasadniając wyrok sędzia Stanisław Rymar powiedział, że Trybunał zdaje sobie sprawę z trudności, jakie miał ustawodawca, nie mogąc wskazać w ustawie maksymalnej stawki opłaty. Dlatego Sejm dostaje 18 miesięcy, aby przyjrzeć się, jak w całym kraju działa system odbioru odpadów, jakie są stawki rynkowe, i następnie ustalić maksymalną stawkę opłaty.
Ministerstwo Środowiska po orzeczeniu TK triumfowało. W oficjalnym komunikacie podkreślało, że Trybunał „umorzył wszystkie zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy”. Że potwierdził obowiązek organizacji przetargów i zasadność systemu zbierania deklaracji od właścicieli nieruchomości. I że nie podważył zgodności z konstytucją definicji właściciela nieruchomości i ciążących na nim obowiązków ani samej idei przetargów śmieciowych. Według szacunków resortu środowiska racjonalna stawka za odbiór odpadów wynosi od 8 do 10 zł.
W Trybunale na rozpatrzenie czeka jeszcze wniosek Inowrocławia w sprawie konieczności ogłaszania przez gminy przetargów na odbiór odpadów.

3 komentarze:

  1. A co się dzieje z naszym gminnym Mount Everestem inwestycyjnym w postaci gminnego punktu segregowania odpadów. Kiedyś było sporo szumu na ten temat. To zostało skończone? Jest to wykorzystywane przez gminę/zgkim?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma możliwości, aby wnuczek uiścił za babcię opłatę śmieciową przelewem internetowym, albo syn puścił przelew za rodziców, którzy mieszkają pod innym adresem. Ale jest i dobra wiadomość: można dowieść, że wnuczek czy syn działa jako posłaniec, a więc taka wpłata jest skuteczna. Przelew opłaty za odbiór śmieci jest możliwy, ale tylko z konta właściciela danej nieruchomości.

    OdpowiedzUsuń