poniedziałek, 30 grudnia 2013

Najnowsza książka przybliżająca historię parafii Prostyń

Przemierzając drogi i dróżki parafii Prostyń spotkamy 92 obiekty małej architektury sakralnej. Często mijamy je traktując jako niezmienny element krajobrazu, który był, jest i zapewne będzie. A może warto zatrzymać się i poznać historię miejsca, w którym się znajduje, i zrozumieć intencje, jakie mieli jego fundatorzy. Na podstawie relacji mieszkańców, akt parafialnych publikacji dotyczących parafii Prostyń, powstała książka ilustrująca i opisująca wszystkie kapliczki i krzyże przydrożne znajdujące się na tym terenie. Na każdej niemal stronie znajduje się kolorowa ilustracja. Są też fotografie archiwalne.
Oto opis jednej z kapliczek:
Kapliczka słupowa
Kapliczka z figurą Jezusa Frasobliwego. Zdjęcie wykonane naj­później w 1944 r.
(W tle widoczne wieże starego Kościoła.). APP
Przy skwerku kościelnym, przy głównej drodze znajduje się okrągła kapliczka, wewnątrz której jest figura Chrystusa Frasobliwego. Daszek kapliczki jest oryginalny, posiada wokół niewielkie blanki (kre- nelaż) i zwieńczony jest metalowym krzyżykiem. Obiekt ma od frontu jedno niezbyt duże łukowe okno, a po bokach dwa maleńkie, okrągłe, okratowane otwory. Podstawa słupa jest nieco szersza od górnej części. Ogrodzenie kapliczki wykonane jest z metalowych prętów. Około roku 1810 mniej więcej w to miejsce, na drewniany, niski słup została postawiona kamienna figura Chrystusa Miłosiernego pocho­dząca z kapliczki w miejscu dawnego kościoła filialnego. Z inicjatywy ks. Antoniego Mioduszewskiego. w roku 1928 figurę tę przeniesiono do kościoła Trójcy Przenajświętszej i usytuowano za głównym ołtarzem. Wybudowano wówczas kosztem Anny Trojan z Prostyni murowaną kapliczkę słupową, okrągłą, wewnątrz której umieszczono kopię tej właśnie figury. Być może ona tez została później przeniesiona do kościoła i podczas wojny uległa zniszczeniu wraz z całym kościołem. Należy tak przypuszczać, gdyż obecnie wewnątrz tej kapliczki znajduje się betonowa figura Chrystusa Frasobliwego. Dla najstarszych mieszkańców Prostyni ta właśnie figura jest tam „od zawsze”, czyli przynajmniej od lat 30. XX wieku.
Kapliczka Chrystusa Frasobliwego - lata 90. XX w.
Przez pewien czas figura Chrystusa pomalowana była w całości na kolor biały, jednak pod koniec lat 90. wrócono jej oryginalny kolor. W 2004 roku wraz z odnowieniem dzwonnicy, kaplicy na cmentarzu i kapliczki Świętej Anny, odnowiono także tę, pokrywając ją kolorem podobnym do głównej elewacji kościoła. Wtedy też Jerzy Dębowiak wyremontował dach. 
Kapliczka Chrystusa Frasobliwego -2013 r.
Do czasu postawienia krzyża przy skwerku, przy tej kapliczce był trzeci ołtarzyk na procesji Bożego Ciała. Od 2006 roku nie odbywają się tu żadne nabożeństwa. Kapliczką opiekuje się Irena Kobus.

Podczas około 6 lat pracy wykonanych zostało ponad 2 tysiące zdjęć przedstawiających krzyże i kapliczki w różnych porach roku, w tym czasie swoje wspomnienia dotyczące tych miejsc przekazało prawie 160 osób. W indeksie osobowym znajduje się około 600 nazwisk związanych z dziejami małych obiektów sakralnych w parafii. Szybko mijający czas zaciera wiele cennych wspomnień. Odchodzą ludzie, a wraz z nimi pamięć o dawnych czasach. Niniejsza książka jest próbą uchwycenia tego, co rozmywa się w mrokach przeszłości.Książka liczy 224 strony, zawiera 155 fotografii, opisuje wszystkie istniejące i niezachowane do dziś krzyże i kapliczki przydrożne parafii. Słowem wstępnym książkę opatrzył Biskup Drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz oraz proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Ryszard Zalewski. Książka jest XX tomem cyklu „Biblioteka Drohiczyńska”.
Do nabycia w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni.
Zainteresowanych prosimy o kontakt


w.jakubik@vp.pl
tel. 606692778

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz