poniedziałek, 25 czerwca 2012

XV zwyczajna sesja Rady Gminy Małkinia Górna

W dniu 28 czerwca 2012 r. (czwartek) o godz. 11:00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej przy ul. Przedszkolnej 3, odbędzie się XV zwyczajna sesja Rady Gminy Małkinia Górna z następującym porządkiem obrad:

  1. Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad oraz przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  2. Informacja o działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.
  3. Interpelacje i zapytania radnych.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia trzyletniego Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie  Małkinia Górna na lata 2012 – 2014.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Małkinia Górna.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok.
  7. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
  8. Wolne wnioski.
  9. Sprawy różne.
  10. Zamknięcie sesji.

24 komentarze:

  1. Ciekawe te częste zmiany w budżecie. Może nagle znalazły się jakieś wolne środki i już nie musimy się martwić o przyszłość?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie kończymy II etapu składowiska odpadów (oszczędność około 3mln), ale jest wniosek o prawie milionowy kredyt na płace w oświacie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakie będą dalsze losy składowiska? Czy zostało ujęte w planie regionalnym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie. Czekamy na zgodę na częściową eksploatację.

      Usuń
  4. Ile do tej pory wydano na wysypisko i czy te koszty gminie zwróciły się albo zwrócą?

    OdpowiedzUsuń
  5. Za śmieci niesortowane, które trzeba będzie przewieść na wysypiska (bo u nas jest tylko Gminny Punkt Magazynowania odpadów) opłaty są bardzo duże. Śmieci posortowane można sprzedać. Rachunek jest prosty. W sumie w II etapie jest także budowa kompostowni. Jeżeli dostaniemy zgodę na eksploatację, to do II etapu wrócimy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe co będzie gdy śmieci z terenu gminy zacznie wywozić inna firma niż ZGKiM, to po co było w ogóle budować ten punkt, który będzie świecił pustkami. Wystarczyło porozumieć się z innym podmiotem który realnie pozyskuje kilkadziesiąt razy większe ilości surowców od budżetowego zakładu.

      Usuń
  6. A jak się skończyły spotkania wójta z nauczycielami ze szkół, które mają być zamknięte?

    OdpowiedzUsuń
  7. Wójt powiedział, że nie chce zamykać szkół, tylko radni go do tego zmuszają, bo musi szukać oszczędności.
    Dziwne, że kredyt, który ma gmina zaciągnąć nazywa się "na pensje nauczycieli". To znaczy, że na wszystkie inne wydatki(pensje urzędników np.) wystarcza z budżetu, a tylko pensje nauczycieli są tym nieszczęściem gminy? A może określenie- utrzymanie szkół- brzmi bardziej odpowiednio? To nic nie zmienia, ale nie sugeruje ludziom, że to tylko nauczyciele przeżerają budżet tej gminy. A na co poszedł budżet, że już trzeba kredytu na bieżące sprawy?
    x

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już przy zatwierdzaniu budżetu na 2012 rok, stwierdziłem (nie tylko ja bo i komisja budżetowa), że skoro od lutego 2012 rośnie ZUS a od września o 3,5% zarobki nauczycieli, to jak kwota z 2011 jest taka jak w 2012. Zwłaszcza, że nie było zwolnień lub odejść na emeryturę.

      Usuń
  8. Dlaczego radni nie robią zebrań z wyborcami żeby porozmawiać o sprawach gminy i o problemach mieszkańców? Jedynie na Pana blogu można czegoś się dowiedzieć i porozmawiać. Dziękuję. x

    OdpowiedzUsuń
  9. Bo wiekszosc radnych wyborcami interesuje sie tylko przed glosowaniem na stolki a pozniej tylko podnosza rece jak chce wladza i wyborcow maja gdzies...

    OdpowiedzUsuń
  10. To prawda. W mojej ocenie jest paru takich "weteranów" radnych, którzy im są dłużej radnymi tym gorzej dla gminy. Ale i niektórzy "nowicjusze" z tej rady to czy aby dobry wybór? W pomysłowości i aktywności jako samorządowiec zostawił Pan swoje koleżanki i kolegów radnych daleko w tyle. Nie uważam tego za jakiś nadzwyczajne osiągnięcie (więc niech Pan nie popada w samozachwyt), bo uważam, że to co Pan robi to powinna być norma. To smutne, że standardy samorządności w Polsce są mocno zaniżone.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest kilku radnych, którym naprawdę zależy na tym, aby nasza gmina naprawdę się rozwijała. Najgorsze jest to, że większość spraw zapada na komisjach, a sesja to z reguły polega na głosowaniu. Choć nie zawsze, bo nieraz na sesji jest o wiele goręcej

      Usuń
  11. Czy może Pan podać jakie rozwiązania zostały uwzględnione w Gminnym Programie Wspierania Rodziny w stosunku do rodzin nauczycielskich. Wójt na spotkaniach z nauczycielami wskazywał wrzesień 2013r jako datę likwidacji szkół a więc Program dotyczy tego okresu. Bagatelizowanie już dzisiaj istniejącego problemu braku pracy w środowisku nauczycielskim może być brzemienne w skutkach. Jakie konkrety ujęto w programie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwszą decyzją było obniżenie dodatku mieszkaniowego. A to czy od 2013 szkoły zostaną zamknięte, to daleka droga. Na spotkaniach z wójtem miały być uwzględnione propozycje nauczycieli. Bo to, że z oświatą trzeba coś zrobić wiadome jest od dawna. Już w poprzedniej kadencji poruszałem te sprawy. I gdyby już od 4-5 lat nie przyjmować nowych nauczycieli, problem powoli rozwiązałby się sam. Jak ktoś przyjmował, wiedząc, że subwencja maleje powinien teraz wytłumaczyć się.

      Usuń
    2. Dziękuję za wyjaśnienia dotyczące spraw oświatowych. Jednak wrócę do pytania. Chodzi mi o program z punktu 4, czwartkowej sesji. Co zawiera?

      Usuń
    3. Gminny Program Wspierania Rodziny skierowany jest do rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. I nie ważne czy to rodzina nauczycielska czy nie, każdy będzie mógł liczyć na wsparcie. Oto cele programu:
      1.Stworzenie efektywnego systemu wsparcia rodzin w prawidłowym wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczych,
      2.Pozostawienie dzieci i młodzieży w środowisku zamieszkania,
      3.Tworzenie warunków sprzyj aj ących umacnianiu instytucj i rodziny i j ej integracj i,
      4.Współpraca z instytucjami, organizacjami pozarządowymi na rzecz dziecka i rodziny,
      5.Wzmacnianie roli i funkcji rodziny,
      6.Wsparcie w rozwijaniu umiejętności opiekuńczo - wychowawczych rodziny,
      7.Podniesienie świadomości w zakresie planowania oraz funkcjonowania rodziny,
      8.Przeciwdziałanie marginalizacji i degradacji społecznej rodziny,
      9.Dążenie do reintegracji rodziny,
      10.Podejmowanie działań na rzecz powrotu dziecka do rodziny naturalnej.

      Usuń
    4. Dziękuję za informację.

      Usuń
  12. Oczywiście zładając, że lepiej zaplanować i nie wykorzystać niż odwrotnie!

    OdpowiedzUsuń
  13. Wszystkie ważne uchwały przeszły stosunkiem głosów 8 za, 5 wstrzymujących się

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie mogłem być obecny na sesji ale z tego co wiem, to większy szum był o 30000 zł na drogę w Zawistach Podleśnych niż o 1000000 zł kredytu na oświatę.

    OdpowiedzUsuń
  15. http://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/674000,kolejowi_doradcy_przesadzili_z_zamykaniem_torow_czesc_tras_zostanie.html


    Panie Andrzeju czy coś Pan o tym wie widzę tu plan likwidacji lini kolejowej Małkinia - Ostrołęka

    OdpowiedzUsuń