czwartek, 18 kwietnia 2013

Polska samorządowa

Wczoraj wieczorem jak wracałem z pracy przeczytałem ostatnie komentarze pod postem z 27 marca o
XXV zwyczajnej sesji Rady Gminy Małkinia Górna. Zaciekawiły mnie rozwinięte wątki i postanowiłem je skomentować w nowym wątku, a stamtąd usunąć.

19 komentarzy:

  1. Anonimowy17 kwietnia 2013 22:03
    http://natemat.pl/48633,samorzady-dzialaja-zle-eksperci-chca-je-zmieniac-po-studzi-reformatorskie-zapedy

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy17 kwietnia 2013 22:05
    Pomysłowi ekspertów przyklaskują samorządowcy, choć mają wątpliwości, czy uda się namówić mieszkańców do płacenia wyższych podatków w zamian za większe inwestycje. Sceptyczny jest też prof. Krzysztof Rybiński, który przekonuje, że Polacy chcą wszystkiego za darmo i nie byliby skłonni płacić wyższych podatków lokalnych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No niestety takie jest z reguły podejście ludzi, nie chcą płacić więcej a chcieli by dużo dostawać

      Usuń
    2. Ludzie zaplaca jak ich bedzie na to stac a powiedzmy sobie uczciwie, ze pensje wiekszosci obywateli sa za niskie w skali obciazen jakie naklada na nich panstwo.

      Usuń
  3. Anonimowy17 kwietnia 2013 22:07
    Samorządy działają źle, bo nawet te gminne, są upolitycznione. Nawet szatniarz jest członkiem partii lub rodziną partyjnego działacza. Bo to daje pracę! Wszystko stało się polityką, mieszkańcy nie przywiązują wagi do wyborów (choć zakładano, że tak właśnie będzie!), bo wiedzą, że wszystko jedno, kto rządzi, gdyż zawsze panuje ta sama zasada: dać swoim, żeby się dalej kręciło i "uwalić" nawet pożyteczny projekt przeciwnika politycznego, byle nie skorzystał politycznie. Nie wiem, czy jest lepsze rozwiązanie, ale zdecydowanie zlikwidowałabym powiaty!! Poza tym, gminy nie mogą znacząco podnieść podatków, bo od kogo, skoro większość jest biedna (rocznik statystyczny!), czy od tych, co w zasadzie powinni korzystać z pomocy społecznej, czy od starych ludzi, którzy dożywają w tych swoich bieda domkach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem jak w naszej gminie, ale z tego co mi się wydaje nikt z radnych nie jest członkiem żadnej partii

      Usuń
    2. Dziś się o tym przekonałem jak zgłaszałem do gminy połamane gałęzie i drzewa, które zatarasowały gminną drogę to dostałem odpowiedz, że wójt nie będzie latał z piłą i trzeba pomóc gminie bo im zejdzie z miesiąc załatwić kogoś do usunięcia tych gałęzi.

      Usuń
  4. Anonimowy17 kwietnia 2013 22:10
    Samorządy się zadłużają bo nie obowiązuje ich jakaś sensowna dyscyplina finansowa (ograniczenie deficytu , przeznaczenie np. co najmniej 20% na edukacje itd.). Każda nawet najmniejsza gmina buduje Misia na miarę swoich możliwości wydaje setki tysięcy na święto pieroga, PR cz też buduje stadion, hale, aquapark w mieście w którym nie ma pracy i ludzie z niego ociekają. Do tego dochodzi przerost zatrudnienia i duże wynagrodzenia dla pociotków więc nie ma się co dziwić że potem nie ma pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas na edukację idzie prawie 50% budżetu, a dotacje na szkoły to 30%. Co roku na inwestycje szło 20%, a w tym 6,5%.

      Usuń
    2. Panie Andrzeju Pan dobrze wie, że gmina działa źle i nie dlatego, że rządzi ktoś taki czy owaki. System nie do końca się sprawdził. Jak ktoś pisał trzeba zacząć od likwidacji powiatów to tak są ogromne oszczędności. Można pójść dalej i likwidować gminy,a raczej łączyć je w większe. Powiedzmy gmina Ostrów zlikwidować i przenieść do miasta Ostrów Maz. Tak samo powiedzmy połączyć gminę Zaręby Kościelne i Andrzejewo.

      Usuń
    3. System się nie sprawdził bo się upolitycznił i przedładane są ponad wszystko krótkoterminowe interesy rządzących, nad długofalowy rozwój całej gminy. Wyraźna polityka od wyborów do wyborów. Nikomu nie zaszkodzić wszytskim zrobić dobrze.

      Usuń
    4. Problemem dla gmin są coraz to nowe obowiązki na nie nakładane, ale bez przekazywania na to środków.

      Usuń
    5. https://www.youtube.com/watch?v=uM8Bh2Y4Gf4

      Powinien Pana, być może i innych, zainteresować wykład dr Leszka Żebrowskiego na temat naszych elit. Proszę szczególną uwagę zwrócić na część wykładu od 1:12:15 do 1:13:20. Polecam.

      Usuń
    6. Nakłada bo tam chciano oddać włądzę w samorządność i teraz jest co jest ale gminy nie mogą być tylko urzędem i urzędnikiem wykonującym rozkazy z góry muszą działać i kreować swoje działania pomysły i te powiedziane przez Pana Wizje przyszłości, a nie tylko od wyborów do wyborów. Za rok będą wybory to będą robić cuda wianki, a jak wybory wygrają to na 3 lata spokój.

      Usuń
    7. Na nieszczęście gminy jest to cykliczne. Dobrze, że chociaż w Pana głowie kołaczą się jakieś wizje. Z tymi cudami wiankami za rok, to strzał w dziesiątkę. Scenariusz może się powtórzyć. Samorządy proszę pana przed wyborami dostają takiego parcia na inwestycje, że przez parę miesięcy są w stanie wydać wszystko co mają i jeszcze nabrać masę kredytów.

      Usuń
    8. Dr Żebrowski: "patrzmy im na ręce, patrzmy im na twarze, tym fałszywcom, niegodziwcom, którzy plują nam w twarz, którzy z nas się śmieją na co dzień, i zróbmy coś żeby tych twarzy przynajmniej w następnej kadencji nie było". Facet był w Małkini?

      Usuń
  5. Co roku powinna być pula inwestycyjna minimum 10% i też z maksymalnym pułapem, żeby gminy się nie zadłużały za bardzo. Do tego podział na inwestycje bo dla jednych inwestycja to jest budowa drogi asfaltowej, a dla drugiego malowanie szkoły itp

    OdpowiedzUsuń
  6. http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/samorzady-chcialy-wiecej-z-podatku-pit-rzad-pokazal-fige,47427.html

    OdpowiedzUsuń
  7. Na małkińskiej stronie jest ogłoszenie: Gminna Spółdzielnia „SCH” w Małkini Górnej ul. Nurska 33 wydzierżawi pomieszczenie magazynowe o powierzchni 80 m2, znajdujące się w Małkini Górnej przy ul. Nurskiej 33 i ul. Biegańskiego.

    Czy oni wszystko dzierżawią lub zamykają. Więcej nic nie umieją

    OdpowiedzUsuń