Żródło: Gazeta Prawna
Tekst o poprawnym wypowiadaniu się, fragment wiersza Józefa Ratajczaka, a na koniec list do kolegi. Oto jakie pytania pytania jakie pojawiły się na tegorocznym Sprawdzianie 6-klasistów. Na początku uczniowie musieli odpowiedzieć na kilka pytań testowych dotyczących czytanki. Była w niej mowa o konieczności ładnego wypowiadania się.Przytoczona była też anegdota kiedy to Helena Modrzejewska wzruszyła amerykańską publiczność piękną recytacją w języku polskim, a na koniec aktorka przyznała się, że ona powiedziała jedynie polski alfabet. Uczniowie na koniec mieli przekonać w 2-3 zdaniach, dlaczego należy poprawnie mówić i pisać. W pytaniach testowych, dotyczących wiersza "Słowa ze słownika" Józefa Ratajczaka, uczniowie musieli wykazać się właściwą interpretacją utworu. Mieli na przykład wskazać podmiot mówiący lub wskazać wyrażenie, któremu epitet nadał znaczenie przenośne.
Do kolejnego zadania załączony był rozkład autobusowy - godziny odjazdów i czas potrzebny na przejazd między przystankami. Na jego podstawie szóstoklasiści mieli obliczać na którą godzinę bohaterowie dotrą do celu, czasami musieli uwzględnić też opóźnienia.
W innym zadaniu mieli zapoznać się z regulaminem biblioteki. Biorąc pod uwagę, że uczeń poprosił od razu o przedłużenie, mieli wyznaczyć dzień, w którym odda on książkę.
Najwięcej problemów szóstoklasiści mieli z zadaniem dotyczącym sadzonek, które brzmiało: "Uczniowie zebrali 1534 kg makulatury i sprzedali ją w punkcie skupu po cenie 20 groszy za kilogram. Za uzyskane pieniądze postanowili kupić sadzonki krzewów po 12 zł za sztukę. Ile najwięcej sadzonek krzewów mogli kupić?" W innym zadaniu należało obliczyć ile książek historycznych zostało zakupionych, skoro było wiadomo, że jest ich pięć razy więcej niż książek o zwierzętach. Jednocześnie było wiadomo, że przyrodniczych było 48, z czego 1/3 to książki o roślinach, a pozostałe to książki o zwierzętach. Na koniec uczniowie mieli napisać list zachęcający kolegę do przeczytania książki, którą szóstoklasista uważa za ciekawą. Sprawdzian
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz