środa, 24 kwietnia 2013

XXVI zwyczajna sesja Rady Gminy Małkinia Górna


W dniu 24 kwietnia 2013 r. (środa) o godz. 11:00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej przy ul. Przedszkolnej 3, odbyła się XXVI zwyczajna sesja Rady Gminy Małkinia Górna z następującym porządkiem obrad:
  1. Otwarto sesję, stwierdzono prawomocność obrad (obecnych było 14 z 15 radnych). Przyjęto jednogłośnie protokół z ostatniej sesji.
  2. Informacja o działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami:
    1. Dokonano przeglądu obwałowań oraz urządzeń wodnych i dróg dojazdowych do nich
    2. Dowieziono piasek na wypadek podtopień do wsi Klukowo Morgi.
    3. Rozstrzygnięto przetarg i wyłoniono wykonawcę bieżącego utrzymania dróg gminnych w 2013 roku.
    4. Dokonano zbycia niezabudowanej nieruchomości gruntowej o pow. 192 m2 położonej w m. Zawisty Nadbużne w celu poprawy zagospodarowania działki przyległej.
    5. Otwarto oferty w przetargu nieograniczonym na wykonanie dokumentacji projektowej na budowę sieci kanalizacyjnej w Małkini Górnej na ul. Nurskiej, Kościelnej, 1 Maja, Ostrowskiej.
    6. Otwarto oferty w przetargu nieograniczonym na wykonanie przebudowy i remontu świetlicy wiejskiej w Kiełczewie.
    7. W wyniku przeprowadzonego zapytania ofertowego podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji projektowej na budowę sieci kanalizacyjnej w Małkini Górnej przy ul. Kolejowej.
  3. Interpelacje i zapytania radnych dotyczyły: przetargu na remont świetlicy w Kiełczewie, naprawy dróg, podtopień w gminie i wycięcia drzew
  4. Przyjęto jednogłośnie sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny w gminie Małkinia Górna za 2012 rok. 
  5. Podjęto jednogłośnie uchwałę w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej gminy Małkinia Górna.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia ,,Aktualizacji Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Małkinia Górna na lata 2012-2032”. Każdy może zgłosić do Urzędu Gminy chęć usunięcia płyt azbestowych ze swojej posesji. Zabrane zostaną nieodpłatnie.
  7. Nie podjęto uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Kańkowie i utworzenia Szkoły Filialnej w Kańkowie, podporządkowanej organizacyjnie Szkole Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej. Za likwidacją głosowało 6 radnych, 6 było przeciwko a 2 się wstrzymało.
  8. Przyjęto uchwałę (12 za, 1 wstrzymujący się) w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Małkinia Górna.
  9. Podjęto  (12 za, 1 wstrzymujący się) uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na 2012 rok.
  10. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zostały udzielone. Remont  świetlicy w Kiełczewie będzie wykonywał Zakład Remontowo - Budowlany „Czarnacki” Konstanty Czarnacki, ul. Sienkiewicza 5, 07-100 Węgrów.
  11. Wolnych wniosków nie było
  12. Spraw różnych nie było.
  13. Zamknięcie sesji nastąpiło o 12:45

46 komentarzy:

  1. Panie radny niech Pan zapyta ile gmina dołoży do ścieżki rowerowej Małkinia - Ostrów 200-300-400 tyś

    OdpowiedzUsuń
  2. Pytanie: jak Pan Głosował? Kogo z radnych nie było na sesji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nieobecny radny dzielił klasy na przyszły sezon, aby w jednej ze szkół przybyło klas, bo ktoś mógłby stracić ważną fuchę

      Usuń
    2. No tak w Kańkowie łączą w Prostyni dzielą

      Usuń
    3. Liczba uczniów w oddziałach poszczególnych typów szkół powinna wynosić:
      1) w oddziałach przedszkolnych do 25 dzieci;
      2) w szkołach podstawowych do 30 uczniów;
      3) w gimnazjach do 36 uczniów.

      Usuń
  3. Oczywiście chodzi o punkt 7

    OdpowiedzUsuń
  4. Głosowałem tak jak ostatnio - za likwidacją. Jeden z radnych zmienił zdanie a jednego znowu nie było

    OdpowiedzUsuń
  5. Podobno zadecydował głos byłego współpracownika służb i flaszka sołtysa :-)))

    OdpowiedzUsuń
  6. Czyli znowu w Kańkowie będą klasy łączone, niby dla dobra dzieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W całej szkole z klasą 0 w przyszłym roku szkolnym będzie 32 lub 31 uczniów. W klasie pierwszej - 3 uczniów, drugiej i trzeciej po 7, w 4 klasie 2 uczniów, piątej 6 i w klasie szóstej jeden uczeń.

      Usuń
    2. To jak to będzie z tym głosowanie czym na następnej sesji będzie ponowne głosowanie?

      Usuń
  7. Proszę Pana poda Pan nam tu nazwiska tych 6 radnych co byli przeciw to ich rozliczymy w następnych wyborach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu nie chodzi o nazwiska, tylko o to że bronią oni nie wspólnych tylko swoich własnych interesów lub swoich najbliższych

      Usuń
    2. Czy przewodniczacy komisji oświaty zabierał głos w sprawie szkół????

      Usuń
    3. Przewodniczący to najsłabsze ogniwo tej komisji

      Usuń
    4. Rozliczymy ich wszystkich przy wyborach w przyszłym roku.

      Usuń
    5. Panie Andrzeju. Trochę Pan szarżuje z oceną radnych co nie byli za likwidacją. Kij ma dwa końce. A Pan jaki ma interes w zamknięciu sp w Kańkowie?

      Usuń
    6. Przecież to chyba normalne, że jakby zmniejszono zatrudnienie w szkole w Kańkowie (poza odchodzącymi na emeryturę i zredukowanymi) to i tak trzeba by było pozostałym dać gdzieś etat. W SP1 i SP2 i tak nie wszyscy mają pełen etat, także znowu etaty zostałyby uszczknięte. Prosta matematyka, jak ilość etatów nie wzrasta a wzrasta ilość osób, to etaty trzeba podzielić. Nie chodzi wyłącznie o Kańkowo, przecież chodziło także o inne szkoły ale radni nie chcą oszczędzać, chcą wydawać. Jak się dopłaca z budżetu do szkół 5 mln, to wiadomo, że zabraknie na inwestycje, w których już i tak jesteśmy do tyłu kilka lat. Chyba, że mieszkańcy wyrażą zgodę aby im kilkukrotnie podnieść podatki, bo dlaczego brać kredyty jak można podnieść podatki. Ciekawe jakby mieszkańcy dostali pytanie, czy są za utrzymaniem tylu szkół i znacznym podniesieniem podatków, co by wybrali. A jak ich to bezpośrednio nie dotyka, to robią szum.

      Usuń
    7. A co na ten temat mówi się w pociągu?

      Usuń
    8. Przejedź się, będziesz wiedział.

      Usuń
  8. Czy jest jakiś plan utwardzania żwirem dróg na wsiach? Czy długo czeka się na równarkę bo my czekamy już tydzień i nie widać jej.

    OdpowiedzUsuń
  9. Panie Andrzeju a co z Kiełczewem ? Nic Pan się nie chwali swoją szkołą. Jakie ma osiągnięcia ? Jakie wyniki ze sprawdzianów ? Ile liczy dzieci ?

    Zostań Pan radnym na swoim podwórku !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy wejść na stronę gminy. Tam są dostępne takie informacje

      Usuń
  10. Wczorajsza sesja to był żenujący występ naszej władzy. Rzeczywiście nic dla dobra współnego. Liczą się tylko partykularne interesy wybranej grupy. Zarówno Rada Gminy jak i nasza gminna władza wykonawcza, dla której bardziej adekwatną nazwą z z lat PRL będzie, egzekutywa, choć etykietkę mają zgoła innej partii, ciągną naszą gminę w dół. Mamy obraz władzy powstały przy głośnej sprawie przekształcenia szkoły, ale należy się zastanowić i przyjrzeć jak są głosowane uchwały Rady Gminny w innych ważnych dla mieszkańców sprawach. Czy czasem w zaciszu gabinetów i kuluarach nie są załatwiany sprawy korzystne dla wybranej grupy, a koszty tych działań przeniesione na pozostałych mieszkańców.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wnikam w sprawę czy szkoła w Kańkowie powinna być zlikwidowana czy nie,ale interesuje mnie decyzja samej Rady Gminy..To że Radna z Kańkowa głosowała przeciw uchwale to ja rozumiem i na jej miejscu tak samo bym głosował.Zresztą zachowała ciągłość we wszystkich głosowaniach.Absolutnie nie rozumiem głosowania Radnego z Błędnicy/Orła, który głosował inaczej jak uprzednio..Co za lobing pana tak przekonał.To co pan uczynił to akt tchórzostwa a nie powaga radnego.Przepraszam za małe litery ale na nic innego pan nie zasłużył.A co na to Przewodniczący Komisji Oświaty.Czy Pan nie powinien natychmiast na tej sesji złożyć rezygnacje z pełnienia obowiązków przewodniczącego ,zachował by Pan twarz..Pan powinien zdać sobie sprawę, że jest Pan najsłabszym przewodniczącym i to stanowisko Pana przerosło..Również bardzo asekuracyjna była nieobecność jednego radnego,ale to jest jego metoda.

      Usuń
    2. Przede wszystkim to przewodniczący komisji oświaty powinien zabrać głos

      Usuń
  11. http://www.rp.pl/artykul/19,1003467-Czas-pracy-nauczycieli--Raport-UNICEF.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry artykuł pokazuje jak lenią się nauczyciele w Polsce ale oni i tak powiedzą, że są przepracowani i wymyślą różne dyrdymały. Trzeba znieść kartę nauczyciela ustalić stawki za godziny powiedzmy 8 zł i niech pracują.

      Usuń
  12. Podobno w Kiełczewie zatrudniona jest Pani sekretarka? ilu uczniów liczy szkoła?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W roku szkolnym 2011 / 2012 było 71 uczniów w klasach 1-6 i 23 w klasie 0

      Usuń
    2. Szczegóły na str. 3 i 4: http://bip.malkiniagorna.pl/public/get_file_contents.php?id=198870

      Usuń
  13. Panie Andrzeju uwielbiam Pana blog cisza spokój jak tylko o szkołach to wszystkie nauczyciele się zlatują bronić stołków jak lwy haha

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ty też uważaj żebyś nie spadł ze swojego stołka!

      Usuń
  14. A w roku szkolnym 2012/2013? liczba uczniów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem. Informację dostajemy we wrześniu za poprzedni rok

      Usuń
  15. Starosta Zbigniew Kamiński odpowiedział, że powiat przeznaczył w tym roku 100 tys. zł na zrobienie porządku z rowami, co jest sumą dość dużą i sprawa Daniłówki powinna być załatwiona. Wkrótce ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę tych robót, które w całym powiecie ruszą w maju.

    - Nie można ich jeszcze rozpocząć, bo to byłoby mieszanie w błocie – powiedział Waldemar Piórkowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

    Radny Andrzej Sadowski spytał o drogę z Orła do Kaczkowa. Ostatnio, podczas wiosennych roztopów, znów zalała woda z pobliskiej rzeki Brok zalała jej odcinek. Znów mieszkańcy mieli kłopoty. Radny ma nadzieję, że zrobiono dokumentację fotograficzną, którą będzie można wykorzystać przy staraniach o dofinansowanie modernizacji tej drogi, łącznie z podniesieniem jej korony. Ponadto stan nawierzchni tej drogi jest fatalny.

    - To jedna z gorszych naszych dróg – przyznał starosta Zbigniew Kamiński. – Mamy oczywiście zdjęcia z ostatniej powodzi. Powołamy komisję z udziałem przedstawicieli gmin Małkinia Górna i Brok, która dokona jej oceny. Mamy już deklarację wójta z Małkini o współfinansowaniu, mam nadzieję uzyskać podobną deklarację od burmistrza z Broku. W tym roku już się nie uda, ale będziemy starać się o dofinansowanie jej z tzw. funduszy klęskowych w przyszłym roku. Złożymy też wniosek o dofinansowanie drogi w Łętownicy.

    O nowe przejście dla pieszych obok ostrowskiego szpitala upomniał się radny Dariusz Chmielewski. Kilka pytań na temat dróg w gminie Zaręby Kościelne zadała także radna Urszula Wołosiewicz.

    Więcej przeczytasz w najbliższym papierowym wydaniu TO.

    OdpowiedzUsuń
  16. http://www.hotmoney.pl/Tu-mieszkancy-moga-decydowac-gdzie-powstana-nowe-drogi-a30354


    Tak i u nas powinno wyglądać inwestowanie w drogi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To po co Rada Gminy? Jeden człowiek do liczenia głosów i wszystkie waszkie decyzje podejmą ludzie. Rada jest zupełnie zbędna.

      Usuń
  17. http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/701245,zmierzamy_ku_edukacyjnej_katastrofie_sowietyzacje_zastapila_amerykanizacja.html

    OdpowiedzUsuń
  18. Panie radny czy te pieniądze z funduszu sołeckiego to będzie można wydać w tym roku czy tylko w tym roku ustalić propozycje wydania ich.

    OdpowiedzUsuń